E martë, 4 Gusht, 2020
21 C
Tirana

VIDEO/ Karvani me qindra emigrantë mbërrin në kufirin amerikan, pritet vendimi i Trump

Më të lexuarat

U paraqit në gjendje të rëndë tek Sanatoriumi, ndërron jetë mjeku i njohur shqiptar

Mjeku Anibal Byberi nuk ia ka dalë dot mbanë me COVID-19. Mjeku ishte i shtruar në spitalin "Shefqet Ndroqi", por për fat të keq...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

“Ka njerëz që kanë turp nga infektimi, 10 të shtruar nga moshat 25-40 vjeç”, mjekja lëshon alarmin

Mjekja Silvana Bala, ka trajtuar një problematikë që është shfaqur me qytetarët në vend, të cilët kanë turp të pranojnë se janë infektuar. Për...

Ish-deputeti i PD-së largohet nga Shqipëria, me një detyrë të re në Irak

Në zgjedhjet e ardhshme, Partia Demokratike do të hyjë me një ekspert financash më pak. Sherefedin Shehu, ish-deputet i kësaj partie, dhe ish-zv.ministër i...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga pandemia në Kosovë

Kosova ka regjistruar pothuajse një përgjysmim të numrit të viktimave nga koronavirusi, në bilancin e fundit. Gjatë 24 orëve të fundit, vendi fqinj ka regjistruar...

Vajza ishte në momentet e fundit të jetës, babai tërhiqet zvarrë jashtë dhomës së spitalit

Daily Mail ka publikuar disa pamje tronditëse, ku disa policë anglezë tërheqin me dhunë një baba, jashtë dhomës së vajzës së tij që po...

Pas hetimeve të SPAK, GJKKO sekuestron 26 pasuri të pronarit të televizionit të fuqishëm në vend

Presidenti i RTV "Ora News", Ylli Ndroqi, është shoqëruar sot në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Tiranës, ku po merret në...

Sekuestrimi i “Ora News”/ Meço ngre pyetjen: Kujt po i jepet mesazhi

Gazetarja e njohur, Sonila Meço, ka reaguar pas shoqërimit dhe vendosjes së sekuestros mbi pasuritë e Ylli Ndroqit. Përmes një postimi në Facebook, Meço thotë...

Qindra emigrantë të Amerikës Qendrore kanë arritur në qytetin kufitar meksikan të Tijuanë.

Këta emigrantë kanë udhëtuar përmes Meksikës për të kërkuar azil në SHBA.

Grupi prej 400 emigrantësh, që përfshinë emigrantët LGBTQ, u largua nga karvani më i madh i 5000 njerëzve në Mexico City.

Britanikja “BBC” shkruan se sekretari i Mbrojtjes i SHBA-ve, James Mattis, tha se do të shkonte në kufirin SHBA-Meksikë të mërkurën, vizita e tij e parë që nga vendosja e mijëra trupave.

Ndërsa, po sipas BBC, grupet më të mëdha pritet të mbërrijnë në kufi në ditët në vijim.

Lexo edhe :   Trump: TikTok do të ndalohet në SHBA nëse nuk shitet deri më 15 shtator

Rreth 5.000 emigrantë, të cilët thonë se po ikin nga përndjekja, varfëria dhe dhuna në vendet e tyre: Honduras, Guatemalë dhe El Salvador – e kanë bërë më së shumti udhëtimin e tyre në këmbë.

Ndërsa grupi i shkëputur, i cili arriti në Tijuana të martën, i është bashkuar një grupi më të vogël prej rreth 80 emigrantësh që arritën në qytetin kufitar të dielën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Caktohet data e sezonit të ri të Serie A

Edhe pse nuk ka ende disa ditë nga përfundimi i kampionatit të Serie A, organet më të larta drejtuese të futbollit italian kanë caktuar...

Arsenali i propozon super rrogë dhe kontratë Willian

France Football raporton se skuadra e Arsenalit e ka marrë shumë seriozisht blerjen e lojtarit brazilian, Willian. Topçinjtë janë të gatshëm që t’i ofrojnë një...

Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me koronavirus

Rezultatet e testeve të antitrupave në Itali treguan se 1.48 milion njerëz, ose 2.5% e popullsisë, janë infektuar nga koronavirusi. Sipas BBC-së, kjo shifër është...

Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi

Ish-mbreti i Spanjës, Juan Carlos do të largohet nga vendi, njoftoi pallati mbretëror, disa javë pasi emri u tij u ndërlidh me një hetim...

Shkolla politike e Bashës, ose “tring zilja” në shtator

Nga Alfred Peza Lulzim Basha është një ndër ato lloj liderësh politikë që nuk bën bilance dhe nuk ulet asnjëherë për të analizuar dështimet apo...