E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Video/ Ja kush janë 10 aeroportet më të rrezikshme në botë

Më të lexuarat

1-Juancho-Irakuskin në ishullin Saba. Ka pistën më të shkurtër në botë, vetëm 396 metra. Pas saj vjen oqeani.

2-Svalbard në Norvergji. Ka një pistë tepër të ngushtë. Rreziku kryesor moti i keq, dhe erërat e forta.

3-Princces Juliana në ishullin Shën Marten. Pista nis menjëherë pas plazhit. Avionët ulen vetëm 10-20 metra mbi kokat e turistëve.

4-Courchevel në Francë. Pista është e shkurtër, vetëm 525 metra, dhe e pjerrët.

5-Pista e Akullit në Antarktidë. Këtu mund të ulen vetëm avionët e drejtuar nga pilotët më të mirë në botë.

6-Kasai në Japoni. Është ndërtuar mbi një ishull artificial prej betoni. Zona goditet shpesh nga stuhitë e forta.

7-Lukla në Nepal. Ndodhet 2900 metra mbi nivelin e detit. Pista mbaron me një greminë.

8-Paro në Bhutan. Gjendet 2 mijë metra mbi nivelin e detit, dhe rrethohet nga maja malesh mbi 5 mijë metra të lartë.

9-Gustav III në ishullin e Shën Bartolomeut. Vetëm 650 metra e gjatë, më pas nis deti.

10- Funshal në Portugali. Ndodhet midis maleve dhe oqeanit. Pista i ngjan më shumë një ure, pasi është ndërtuar mbi 180 kolona betoni nga 50 metra të larta.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...