Bota

Video/ Ja kush janë 10 aeroportet më të rrezikshme në botë


               Publikuar në : 12:19 - 16/09/19 M. S

1-Juancho-Irakuskin në ishullin Saba. Ka pistën më të shkurtër në botë, vetëm 396 metra. Pas saj vjen oqeani.

2-Svalbard në Norvergji. Ka një pistë tepër të ngushtë. Rreziku kryesor moti i keq, dhe erërat e forta.

3-Princces Juliana në ishullin Shën Marten. Pista nis menjëherë pas plazhit. Avionët ulen vetëm 10-20 metra mbi kokat e turistëve.

4-Courchevel në Francë. Pista është e shkurtër, vetëm 525 metra, dhe e pjerrët.

5-Pista e Akullit në Antarktidë. Këtu mund të ulen vetëm avionët e drejtuar nga pilotët më të mirë në botë.

6-Kasai në Japoni. Është ndërtuar mbi një ishull artificial prej betoni. Zona goditet shpesh nga stuhitë e forta.

7-Lukla në Nepal. Ndodhet 2900 metra mbi nivelin e detit. Pista mbaron me një greminë.

8-Paro në Bhutan. Gjendet 2 mijë metra mbi nivelin e detit, dhe rrethohet nga maja malesh mbi 5 mijë metra të lartë.

9-Gustav III në ishullin e Shën Bartolomeut. Vetëm 650 metra e gjatë, më pas nis deti.

10- Funshal në Portugali. Ndodhet midis maleve dhe oqeanit. Pista i ngjan më shumë një ure, pasi është ndërtuar mbi 180 kolona betoni nga 50 metra të larta.

TIRANA TODAY

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT