E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

VIDEO/ “Akili ishqiptar”, dokumentari i gazetarit tërbon grekët

Dokumentari i fundit i gazetarit  Marim Memës në lidhje me luftën e Trojës,  tregon një të vërtet të madhe, se Akili ishte shqiptar, kjo me sa duket  i ka tensionuar fqinjët, të cilët kanë vijuar akuzat e tyre kundrejt shqiptarëve, se po shtrembërojnë historinë .

 Ky dokumentare ka tërhequr vëmendjen e mediave në Greqi, të cilët e kanë transmetuar se fundmi në gjuhën greke.

Gazetari Marin Mema në dokumentarin e tij ngre disa pyetje lidhur me këtë çështje “Çfarë fshihet me qëllim nga lufta e Trojës? Përse Akili quhet i mallkuar?” dhe shpesh i referohet shqiptarëve të lashtë por edhe gjuhës shqipe që më së miri i jep kuptimin e duhur fjalëve të lashta të asaj që quhet sot nga historianët si greqishtja e vjetër.

Reagimi i Greqisë

Por menjëherë ka reaguar pala greke të cilët kanë  akuzuar Shqipërinë se po manipulojnë historinë, por nuk e kanë arritur ta faktojnë një gjë të tillë.

Në këtë dokumentar Akilit shfaqet si shqiptarë i lashtë dhe Trojën si koloni e lashtë shqiptar që u sulmua nga grekët. Ata madje pretendojnë se Lufta e Trojës ishte bërë nga grekët që jetonin në vendin Pelasgian, domethënë shqiptarët e lashtë. Ata madje sulmuan kolonistët shqiptarë që jetonin në Azinë e Vogël dhe, natyrisht, Akili nuk kishte të bënte fare me Greqinë, thuhet në kronikën e ANT1.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...