E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

VIDEO/ 1971: Ja se si mafia diktoi xhirimin e filmit “The Godfather”

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Filmi “The Godfather” (Kumbari), i realizuar në 3 pjesë në vitet 1970, është cilësuar ndër më të mirët e të gjitha kohërave. Ai bëri të njohur aktorë si Al Paçino dhe Robert De Niro. Por regjisori italo-amerikan Francis Ford Coppola, do ta kishte të pamundur xhirimin e tij, po qe se producenti Al Rudi, nuk do të kishte marrë lejen e mafias.

Ai arriti një pakt xhentëlmenësh me mafiozin Xho Kolombo. Ky i fundit kërkoi që organizata kriminale të monitoronte realizimin e filmit, në të kundërt nuk do të lejonte xhirrimin e asnjë skene në qytetin e Nju Jorkut.

Në atë kohë, Kolombo ishte drejtues i Lidhjes Italo-Amerikane, që synonte t’i jepte fund diskriminimit të emigrantëve italianë në SHBA. Kjo ishte edhe një nga arsyet, se përse disa nga skenat më të famshme të filmit, u xhiruan nën mbikëqyrjen e mafiozëve të vërtetë. Në disa raste, Kolombo tentoi të jepte edhe sugjerime, të cilat Coppola i mori formalisht parasysh.

Filmi u bazua në librin me të njëjtin titull të Mario Puzo. Ai nuk kishte takuar kurrë ndonjë mafioz në jetën e tij. Por detajet mbi botën e mafias, i kishte mësuar nga 2 punonjës të vjetër në një kazino të Las Vegasit, që njihnin shumë nga bosët e famshëm të mafias.

Pas suksesit të madh që pati filmi, shumë mafiozë të vërtetë nisën të përputhnin sjelljet e tyre, me ritualet e përshkruara nga Puzo në libër, dhe Coppola në film. Mes tyre, ishin puthjet në faqe mes mafiozëve, dhe puthja e unazës së kumbarit, për t’i premtuar atij besnikëri. Kolombo e shijoi publicitetin që fitoi pas filmit. Por kjo shqetësoi familjet e tjera mafioze, të cilët urdhëruan vrasjen e tij në vitin 1978./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...