E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

“Vetëvrasjet në Sanatorium”, reagon mjeku i njohur: Përse ndryshojnë mjekimet tek pacientët me Covid-19?

Në harkun kohor të disa ditëve në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Sanatorium janë vetëvrarë dy persona. Këto ngjarje tragjike kanë sjellë reagime, e ndër to është edhe mjeku urolog Artan Koni. Në një shkrim në rrjetin social “Facebook” ai thekson se këto çështje duhen trajtuar me seriozitet maksimal, ndërsa shkruan: “Duhet me parë të sigurohemi që pacientet nuk marrin ndonjë mjekim i cili mund t’i ç’rregullojë përkohësisht psikologjinë”.

Ai shtron tre pyetje të rëndësishme nëpërmjet të cilave sipas tij, duhet në mënyrë urgjente t’i jepen përgjigje.

Reagimi i plotë:

Per te thene: “Vetevrasjet ne spitalet COVID ndodhin nga gjendja e renduar psikologjike”, duhet me pare te sigurohemi qe pacientet nuk marrin ndonje mjekim i cili mund t’i c’rregulloje perkohesisht psikologjine.

As Infektivi e as Shefqet Ndroqi nuk kanë bërë ende publik protokollet e trajtimit.

Instituti i Shëndetit Publik i kërkon shefave të shërbimeve të jenë transparentë me skemat e mjekimit që përdorin.

Duhet të dimë se si po mjekohen keta paciente. Shqipëria nuk ka ende protokolle zyrtare të mjekimit për COVID, nderkohe qe shume shtete kane protokollet e tyre kombëtare.

Nuk dua te besoj se pacientet marrin ilace te cilet mund t’i c’rregullojne psikologjine…uroj qe mos te marrin ilace te tilla…gjithsesi transparenca shuan cdo hije dyshimi per skema mjekimi te gabuara.

Ministria e shendetesise duhet te kontrolloje se c’po ndodh brenda dyerve te mbyllura te ketyre spitaleve.

Nuk eshte normale qe anetaret e komitetit teknik per COVID-in nuk kane dijeni se me cfare medikamentesh mjekohen pacientet.

Po kuptojme qe spitalet COVID nuk ia jepkan kete informacion komitetit teknik.

Po ministrise ia japin?…apo ia japin personalisht vetem Rames?

I duhet dhene urgjentisht pergjigje ketyre pyetjeve:

1- si i kane emrat ilacet?

2- me cfare doze jepen?

3- perse mjekimi te Infektivi eshte i ndryshem nga ai te Shefqet Ndroqi?

Kush i jep te drejten morale drejtuesve te Infektivit apo Shefqet Ndroqit ta mbajne te censuruar nje informacion te tille??

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kurba e koronavirusit mbetet e lartë, 20 viktima në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 916 raste të reja. Ndërkohë, 20 persona...

A do të kandidojë në zgjedhje? Ja si përgjigjet ish-ministri, Sandër Lleshaj

Sa i përket listave të kandidatëve ato kalojnë në një proces të caktuar në PS, proces i cili është ende i pambyllur dhe nuk...

Erdogani duhet të zgjedhë njëherë e mirë midis Perëndimit dhe Lindjes

Nga: Metin Gurcan “Al Monitor” Në një hark kohor 5-ditor gjatë javës së kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dy mesazhe diametralisht të kundërta...

Rikthehet vrullshëm ndërtimi, rriten me 2.3 herë sipërfaqet e lejeve të dhëna

Sektori i ndërtimit është rikthyer vrullshëm në tremujorin e katërt të 2020-n, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, si...

Twitter me risi të re, disa postime do të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter do të sjellë një risi. Opsioni  i ri do të futet në muajin e ardhshëm ajo do të quhet Super Followers,...