Aktualitet

Problemet e investimeve në Shqipëri, ambasada e SHBA-së “godet” qeverinë


               Publikuar në : 18:04 - 14/11/19 L M

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka publikuar në rrjetet sociale një sekuencë nga emisioni “31 minuta”, ku flitet për dhunën e ushtruar ndaj biznesmenit amerikano-libanez Faadi Mitri. Teksa po planifikonte të ndërtonte një kompleks në Gjirin e Lalzit.

Krahas videos së postuar, ambasada shton pyetjen nëse është e lehtë a jo, të bësh biznes dhe të investosh në Shqipëri. “Ky biznesmen amerikan, për fat të keq, do të thoshte ‘jo’”, thuhet në postimin e shpërndarë pak më parë nga Ambasada Amerikane.

Po ashtu, në emision përmenden edhe veprimet korruptive të gruas së gjyqtarit Gjin Gjoni, që nxori jashtë loje nga gara për ambientet e dyqaneve “Duty Free” në aeroportin e Rinasit një kompani amerikane.

A është e lehtë apo e vështirë të besh biznes në Shqipëri?

Në pjesën e parë të "31 Minuta" për sonte i kushtojmë hapësirë të veçantë klimës së biznesit në Shqipëri. A është e lehtë apo e vështirë të besh biznes? Po investitorët e huaj me çfarë të papriturash dhe pengesash përballen ku vijnë këtu? A ka një mjedis te sigurt ekonomik, ligjor dhe a ekziston konkurrenca e ndershme? Historia qe do te përcjellim është një garë e zakonshme mes biznesesh private qe kthehet në një lufte të egër dhe me rregulla te xhunglës kur në të përfshihen struktura të shtetit dhe gjykata.

Gepostet von 31 Minuta am Mittwoch, 13. November 2019

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT