E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
18 C
Tirana

Vendi i cili po shndërrohet në epiqendrën e re të koronavirusit

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Brazili dalëngadalë po shndërrohet në epiqendrën e re të koronavirusit.

Ndërkohë Presidenti i vendit Jair Bolsonaro vijon të neglizhojë kërcënimin që vjen nga COVID-19, teksa herë pas here në daljet e tij publike i mëshon faktit se është vetëm një “grip i lehtë” dhe se nuk ka nevojë për kufizime të ashpra.

Shumë spitale në Brazil kanë arritur maksimumin e kapaciteteve të tyre, duke hyrë kështu në fazën e kolapsit.

Thuhet se janë të shumtë personat që në pamundësi të një kujdesi në ambiente spitalore, kanë ndërruar jetë në shtëpitë e tyre.

“Ne kemi të gjitha kushtet këtu që pandemia të bëhet shumë më serioze”, tha Paulo Brandao, një virolog në Universitetin e Sao Paulo.

Brazili zyrtarisht ka raportuar rreth 4500 vdekje dhe rreth 67,000 raste të konfirmuara, mirëpo numrat e vërtetë atje, besohet të jenë shumë më të lartë.

Lexo edhe :   Rregulla elementare për raportimin e vetëvrasjeve

Disa shkencëtarë u shprehën se mbi 1 milion persona mund të jenë infektuar në Brazil.

Të dielën u zbuluan 4,613 raste të reja, që ishte rritja e dytë më e madhe ditore që nga fillimi i shpërthimit të pandemisë.

Sakaq, Presidenti i Brazilit thekson se njerëzit duhet të vazhdojnë jetën e tyre, për të parandaluar një rënie ekonomike.

Kujtojmë se në mes të prillit, Bolsonaro shkarkoi Ministrin e Shëndetësisë, pas një seri mosmarrëveshjesh rreth përpjekjeve për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro pëson rritje, paundi shënon rënie  

Në tregun valutor vendas, dollari amerikan blihet 102.20 lekë dhe shitet 103.70 lekë. Në krahasim me një ditë më parë, dollari ka vijuar rënien. Ndërkohë,...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Gjyshi s’e dërgonte në spital nipin e sëmurë, s’i blinte ilaçe por i jepte kos

Në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, ka qenë Antigona Hoxha, 33 vjeç, nga Burreli e cila jeton me qira në Durrës. Ishte 25...

Covid-19 ka ndryshuar ëndrrat tona, çfarë shohin më shumë njerëzit në gjumë

Pandemia e Covid-19, ka ndryshuar gati çdo aspekt të jetës sonë. Madje dhe ëndrrat që shohim në gjumë. Menjëherë sapo nisën bllokimet e para,...

Sa shumë etje kemi për “llumë” dhe “këllirë”

Nga: Mentor Kikia Ndoqa një pjesë të emisionit “Open” mbrëmë. U diskutua për çështjen e mos-hapjes së negociatave, në atë pjesë që pashë unë. Sot...