Aktualitet

“Vëllezërit binjakë u paraqitën pa shenja jete”, flet drejtoresha e spitalit


               Publikuar në : 20:26 - 26/01/20 B H

Drejtoresha e Spitalit Rajonal të Beratit, Edlira Shkëmbi ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë që u shënua sot, ku dy foshnja u paraqitën në spital pas shenja jete.

Sipas saj, në momentin që foshnjat janë paraqitur në spital ata mund të kishin rreth 1 orë që mund të kishin vdekur. Ajo shton se fëmijët nuk janë paraqitur ndonjëherë më parë në spital dhe nuk kanë informacione në lidhje me probleme të mundshme me shëndetin e tyre.

“Ditën e sotme rreth orës 10.00 në shërbimin e Pediatrisë u paraqitën dy fëmijë binjakë (djem) të moshës 4 deri 5 muaj banues në lagjen Uznovë, shoqëruar nga nëna e tyre. Mjeku pediatër referon se fëmijët ishin të dy pa shenja vitale në momentin që kanë ardhur në spital dhe mund të kishin 1 orë që mund të kishin vdekur.

Në këto kushte, mjeku thjesht ka konfirmuar vdekjen pa patur mundësi të jepte ndihmë mjekësore. Fëmijët nuk janë paraqitur më parë në spital për vizitë dhe nuk kemi informacion mbi historikun apo problematika për shëndetin e tyre. Fëmijët u transferuan në Morgun e Spitalit. Menjëherë u ftua mjekësia ligjore dhe policia për të gjetur shkakun e vdekjes”, tha ajo.

Ndërkohë prindërit e tyre dyshojnë se mos foshnjat janë helmuar nga qumështi me të cilin ata i ushqenin.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT