E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Veliaj, tender 450 mln lekë për të “klonuar” Kullën e Sahatit

Bashkia e Tiranës do të “zhvendosë” Kullën e Sahatit! Jo atë origjinale në qendër të kryeqytetit që po muroset, por do të “klonojë” një kullë të re lodër.

Sipas dokumenteve, Bashkia ka zhvilluar një tender me vlerë plot 450 milionë lekë të vjetra për të blerë Kullën e Sahatit dhe Urën e Tabakëve.

Të dyja, do të jenë lodra për fëmijë, ndërsa ajo që bie në sy është vlera tejet e madhe për ndërtimin e tyre.

Tenderi është zhvilluar disa ditë më parë dhe, sipas dokumenteve, ka marrë pjesë vetëm një kompani në garë. Fituesi “G.A.C” shpk, i ka marrë të gjitha paratë e akorduara nga Bashkia e Tiranës.

Ndërkohë, po në dokumente thuhet se Veliaj ka kërkuar kënde lojërash të personalizuara me imazhe të Qytetit të Tiranës. Do të ndërtohet Kulla e Sahatit, një kullë loje me rrëshqitëse 3 metra, shkallë për ngjitje dhe ballkon të vogël.

Mosha e kësaj loje është 5-12 vjeç. Në dokumente, thuhet se brenda kullës do të jenë 4 platforma të shkallëzuara për ngjitje, veshja e strukturave do të bëhet me dru të stazhionuar pa përdorimin e metaleve të rënda dhe tretësve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...