Vdekja e 39 emigrantëve brenda kamionit në Angli, dënohet shqiptari (Emri)

Një shqiptar, i cili u përfshi në një rrjet të trafikut të njerëzve që rezultoi me vdekjen e 39 emigrantëve, është dënuar nga drejtësia në Britaninë e Madhe.

Gjykata e Old Bailey burgosi për 10 muaj shqiptarin Gazmir Nuzi, 43 vjeç, banues në Tottenham, në veri të Londrës, shkruan BBC.

39 shtetas vietnamezë, të moshës midis 15 dhe 44 vjeç, humbën jetën brenda një kamioni frigoriferik gjatë rrugës nga Zeebrugge në Belgjikë për në Purfleet në Essex të Britanisë në tetor 2019.

Babai i tre fëmijëve e kishte pranuar rolin në kontrabandë, por mohoi të ishte anëtar i grupit të krimit të organizuar, edhe pse udhëtimet e tij drejt territorit britanik ishin të shumta. Sipas autoriteteve, viktimat kishin qëndruar të bllokuar për të paktën 12 orë.