Nga vijnë vaksinat anti-covid? Manastirliu tregon arsyen pse mbahet sekret

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu nuk ka pranuar që të tregojë emrin e vendit që i ka dhuruar Shqipërisë, dozat e para të vaksinës anti-COVID.

E ftuar në emisionin “Open”, Manastirliu ka bërë me dije se emri është kërkuar që të mos bëhet publik, nga vetë vendi dhurues.

Ajo shton se një arsye mund të jetë fakti që vende të tjera i donin dozat, ndërsa vendi i kishte ‘ndarë’ për Shqipërinë.

Ogerta Manastirliu:Kemi ruajtur një marrëveshje konfidencialiteti me vendin që na ka dhuruar këto vaksina. Nuk do të bie në përsëritje. Rama e shpjegoi edhe arsyen e vendit mik që ka treguar solidaritetit. Vendi ka kërkuar që të ketë konfidencialitet. Një arsye mund të jetë që vendet e tjera mund t’i duan dozat që kemi marrë ne, dhe vendi ka zgjedhur t’ja japë Shqipërisë”.