E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Vdekja misterioze: Nëna dhe binjaket 18-vjeçare gjenden të pajeta në apartament

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Një grua dhe dy vajzat e saj u gjetën të pajeta në apartamentin e tyre të kyçur në Vjenë të Austrisë. Dyshimet e para janë se Vesna Miloseviç, 46-vjeçe dhe vajzat e saj 18-vjeçare Suzana dhe Tanja kanë vdekur nga uria, ndonëse fqinjët betohen se kishin parë çanta me ushqim që futeshin brenda shtëpisë.

Vdekja e tyre është e mbuluar me mister. Autopsia tregoi se të treja kishin vdekur nga uria dhe trupat e tyre po dekompozoheshin në apartamentin e mbyllur, prej më shumë se dy muajsh.

Sipas mediave austriake, hetuesit nuk kanë arritur të gjejnë asnjë shenjë që dikush mund të ketë hyrë me dhunë në apartament, apo shenja dhune në trupin e viktimave. Nuk dihet ekzaktësisht se kur kanë vdekur ato.

Sipas Blic, kur zjarrfikësit u futën në shtëpi, dy vajzat i gjetën në shtretërit e tyre, ndërsa trupi i nënës së saj ndodhej në katin poshtë tyre.

Prindërit e 46-vjeçares, Stevan dhe Danica Ilic u tronditën kur mësuan për fatin tragjik të vajzës dhe mbesave të tyre nga mediat. Ata thanë për gazetarët se Vesna dhe bashkëshorti i saj ishin shpërngulur nga Serbia drejt Austrisë kur binjaket ishin vetëm 7 muajshe.

Megjithatë, shumë shpejt gruaja zbuloi se bashkëshorti i saj kishte pasur një tjetër familje në kryeqytetin austriak, për këtë arsye ata ishin divorcuar vite më parë. Pas ndarjes mes çiftit kishte pasur zënka të vazhdueshme.

Fqinjët thanë se kishin dëgjuar zënka dhe zhurma të çuditshme që vinin nga shtëpia e Vesnas gjatë gjithë kohës, deri më 1 Prill, kur ra qetësia.

Raportimet thonë se Vesna kishte kërkuar ndihmë në shoqatë për gratë, teksa kishte shkuar atje për të shpëtuar nga dhuna e ish-bashkëshortit. Rreth 2 vjet më parë, punonjësit socialë që vizituan familjen thanë se Vesna kishte iluzione psikologjike, ndërsa vajzat ishin në akth dhe të frikësuara. Megjithatë punonjësit nuk qenë në gjendje të përcaktonin nëse ato kërcënoheshin nga diçka, raporton Tema.

Autoritetet nuk gjetën asnjë lloj ushqimi brenda apartamentit të tyre, gjë e cila sugjeron se Vesna mund t’i ketë bindur vajzat e saj që të mos jetonin më, duke mos ngrënë derisa dhanë shpirt.

Megjithatë këto pretendime u kundërshtuan nga prindërit e 46-vjeçares, të cilët thanë se kishin biseduar me vajzën e tyre në mes të muajit Prill, por që prej asaj kohe nuk kishin mundur të kontaktonin më me të.

“Të vdesësh nga uria në Shekullin e 21 nuk ka kuptim. Një fqinj na tha se e kishin parë Vesnën me dy çanta pazari kohët e fundit, kështu që teoria e urisë nuk më bind”, tha babai i gruas. Hetimet për vdekjen e tyre vijojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...