E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Varianti Omicron në Holandë, më herët se sa mendohej

Varianti i ri Covid-19, Omicron, ishte i pranishëm në Holandë më herët se sa mendohej më parë, thonë zyrtarët.

Ai u identifikua në dy mostra testimi të marra në vend midis 19 dhe 23 nëntorit, që është përpara se varianti të raportohej për herë të parë nga Afrika e Jugut.

Nuk është e qartë nëse ata që iu nënshtruan testeve, kishin vizituar Afrikën Jugore. Më parë mendohej se dy fluturime që mbërritën nga Afrika e Jugut të dielën, kishin sjellë rastet e para të variantit në Holandë.

14 persona në fluturimet për në kryeqytet, Amsterdam, rezultuan pozitivë me Omicron, mes 61 pasagjerëve që u zbulua se kishin koronavirus. Provat e hershme sugjerojnë se Omicron ka një rrezik më të lartë të ri-infeksionit. Por shkencëtarët thonë se do të duhen rreth tre javë përpara se të dihet se si varianti i mutuar shumë ndikon në efektivitetin e vaksinave.

Sa shqetësues është varianti i ri Covidit?

“Në një test të veçantë PCR, mostrat treguan një anomali në proteinën e majës”, tha të martën Instituti Kombëtar për Shëndetin Publik (RIVM) i cili njoftoi rastet e mëparshme.

“Kjo ngriti shqetësimin se varianti Omicron… mund të përfshihej. [Zyrtarët e shëndetësisë] do të njoftojnë njerëzit e përfshirë dhe do të fillojnë gjurmimin e burimit dhe kontakteve”, tha ai.

RIVM tha gjithashtu se një numër i llojeve të ndryshme të Omicron u gjetën në mesin e pasagjerëve në bordin e dy fluturimeve të dielën. “Kjo do të thotë se njerëzit me shumë mundësi janë infektuar në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri, nga burime të ndryshme dhe në vende të ndryshme”, tha një zëdhënës.

Afrika e Jugut paralajmëroi botën për variantin e ri më 24 nëntor, pasi zbuloi rastin e parë. Që atëherë, vendet e tjera kanë qenë në vëzhgim për të dhe më shumë raste janë identifikuar në mbarë globin falë testeve të sekuencës së gjeneve.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Megjithatë, jo çdo komb ka aftësinë për të kryer këto kontrolle të shtuara. Edhe Mbretëria e Bashkuar, e cila është një nga pararendësit që përdor teknologjinë, nuk është në gjendje të ekzaminojë çdo rast pozitiv të Covid, për të përcaktuar se cili variant është shkaku.

Ndërkohë, testet PCR mund të lënë të kuptohet nëse një rast Covid mund të jetë Omicron, por nuk mund ta konfirmojnë atë me siguri.

Autoritetet holandeze po kërkojnë gjithashtu të kontaktojnë dhe testojnë mijëra pasagjerë që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut, Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibia dhe Zimbabve.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese

SHBA, Kanadaja, Britania e Madhe dhe BE-ja kanë kufizuar të gjitha udhëtimet nga Afrika Jugore, për shkak të shqetësimeve për variantin e ri.

Por Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha se ishte “thellësisht i shqetësuar” për izolimin e Afrikës Jugore, duke shtuar se “populli i Afrikës nuk mund të fajësohet për nivelin e ulët të vaksinimeve”.

Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa, tha se rajoni i gjerë kishte qenë viktimë e diskriminimit të padrejtë, duke shtuar se ndalimet nuk do të ishin efektive në parandalimin e përhapjes së variantit.

Një deklaratë e Ministrisë së Jashtme tha gjithashtu se ndalimet e udhëtimit ishin “të ngjashme me ndëshkimin e Afrikës së Jugut për renditjen e saj të avancuar gjenomike dhe aftësinë për të zbuluar më shpejt variantet e reja”.

“Shkenca e shkëlqyer duhet duartrokitur dhe jo ndëshkuar”, tha ai.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...