E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Vaksinimi i detyrueshëm/ Francezët kundër Makron, djegin Parisin (Video)

Mijëra francezë kanë protestuar pas vendimit të Presidentit Emanuel Makron, i cili tha se vaksinimi kundër koronavirusit do të bëhet i detyrueshëm për disa kategori.

Protestat e dhunshme filluan në kryeqytetin francez Paris, ndërsa mbahej parada ushtarake vjetore për Ditën e Bastiljes e cila po zhvillohej përgjatë Champs-Élysées, në prani të Makronit, shkruan The Guardian.

Turma e madhe e njerëzve u përplas me policinë të veshur me antiplumb që lëshoi gaz lotsjellës për të ndalur grupet. Protesa është nxjehur teksa disa nga protestuesit dogjën një ekskavator dhe përmbysën kazanët e mbeturinave.

Nga 15 shtatori në Francë kërkohet që të gjithë punonjësit e shëndetësisë të jenë të vaksinuar. Gjtihashtu, njerëzit të cilët duan të shkojnë në restorante apo kinema, duhet të vaksinohen. Makron ka thënë se masat e tij janë të nxitura nga këshillat e mjekëve dhe jo një tekë personale e tij. Megjithatë, qytetarët janë shprehur të pakënaqur.

“Makron luan me frikën, është revoltuese. Unë njoh njerëz që tani do të vaksinohen vetëm në mënyrë që të mund të marrin fëmijët e tyre në kinema, jo për të mbrojtur të tjerët nga format serioze të Covid,” tha një nga protestuesit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...