E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Vaksinat/ SHBA do të blejë dhe shpërndajë 500 milion doza të vaksinës Pfizer

Reuters

Shtetet e Bashkuara do të shpenzojnë 3.5 miliard dollarë për të blerë dhe dhuruar 500 milion doza të vaksinës Pfizer për disa nga vendet më të varfra në botë, u bë e ditur sot, të enjten, duke u kërkuar gjithashtu vendeve të tjera të G7 të ndjekin shembullin.
Dhurimi i vaksinave – më i madhi i bërë ndonjëherë nga një vend i vetëm – u njoftua para se Presidenti i SHBA-së Joe Biden të takohej me udhëheqësit e Grupit të Shtatë Ekonomive të Avancuara në Anglinë Perëndimore.

500 milion doza janë të destinuara për 100 vendet më të varfra në botë. Një zyrtar i lartë në administratën e Biden e përshkroi gjestin si një “hap të rëndësishëm përpara që do të tejkalojë përpjekjen globale” me synimin “të sjellë shpresë në çdo cep të botës”.
“Ne me të vërtetë duam të theksojmë se në thelb është qëllimi i vetëm, të shpëtohen jetë,” tha një zyrtar, duke shtuar se Uashingtoni nuk po kërkon favore në këmbim të dozave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...