Bota

Ushtria e frikshme ruse prezanton makinerinë e luftës (FOTO)


               Publikuar në : 17:48 - 12/02/20 M S

Rusia ka përparësi edhe në betejat tokësore. Kohët e fundit, Kremlini njoftoi se Rusia kishte më shumë tanke se çdo komb tjetër në botë. Po kështu, forcat ajrore të Rusisë tani janë shumë më të fuqishme se ato kineze, edhe pse Pekini është duke ndërmarrë një program shumë ambicioz të ndërtimit të anijeve.

Ndonëse luftanijet e Rusisë janë të vjetra, ato janë shpesh të pajisura me raketa shumë moderne. Rusia ka buxhetin e tretë më të madh në botë për mbrojtje. Ushtria është e ndarë në brigada të vogla më dinamike. Vëmendja është kthyer mbi teknologjitë e reja dhe jo tek fuqia punëtore.

Ushtria e Rusisë ka njoftuar testimin e një arme të lehtë kundërajrore të quajtur Gibka-S, e cila rrëzoi objektivat dronë në lëvizje me saktësi të plotë.

Mjeti i ri ajror është në thelb autoblinda ruse Tigr, e pajisur me sisteme optike e elektrike të teknologjisë së fundit dhe raketa-lëshueset e lehta Igla.

Ushtria nuk dha detaje të tjera për makinerinë, por besohet se është një mjet mbështetës që mund të neutralizojë objektiva në lëvizje deri në 30 km në orë shpejtësi.

 

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT