E diel, 5 Prill, 2020
17 C
Tirana

Flet eksperti: Koronavirusi do prekë çdo shtet të botës

Lexo edhe ...

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Ecuria e koronavirusit/ Pipero tregon si pritet të jetë java e ardhshme

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero është shprehur se shifrat e shënuara nga koronavirusi këtë javë, ishin pak a shumë ato që ishin parashikuar. Përmes një...

Eksperti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Dale Fisher, ka deklaruar se është vetëm fillimi i përhapjes së koronavirusit.

Po ashtu ai thekson se virusi i rrezikshëm do të prekë çdo shtet të botës.

“Virusi sapo ka filluar të përhapet në vendet e tjera. Për shembull, në Singapor koronavirusi sapo ka filluar të shpërthejë”, ka pohuar Fisher.

Kujtojmë se virusi vdekjeprurës deri më tani ka marrë më shumë se 1,100 jetë njerëzish dhe aktualisht janë të infektuar rreth 46,000 persona, shkruan “tiranatoday.al”.

Mjekët infeksionistë në mbarë botën bëjnë thirrje që njerëzit të tregohen tepër të kujdesshëm.

Një ndër masat që duhet të marrim në mënyrë që të ulim riskun e infektimit nga koronavirusi, është larja e shpeshtë e duarve.

Po ashtu kini parasysh që të rrini larg personave të cilët kanë simptoma gripi.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme: Shmangni kontaktin me kafshët e egra apo kafshët e fermave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Ecuria e koronavirusit/ Pipero tregon si pritet të jetë java e ardhshme

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero është shprehur se shifrat e shënuara nga koronavirusi këtë javë, ishin pak a shumë ato që ishin parashikuar. Përmes një...

Kosova konfirmon 5 raste të reja me koronavirus

Ditën e sotme në Kosovë janë regjistruar 5 raste të reja me koronavirus, duke e çuar në 145 numrin total të rasteve. Sipas IKSHPK-së, rastet...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT