E enjte, 9 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Ushtria amerikane do të ndërtojë mbi 340 spitale të përkohshme

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Raportuesja për Kosovën akuzon Vuçiç: Fshehu rastet e infektimit për shkak të zgjedhjeve

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, akuzon presidentin Vuçiç se ka manipuluar shifrat rreth koronavirusit. Përmes një postimi në Twitter, Von Cramon...

Zyrtarë amerikanë synojnë të ndërtojnë qindra spitale të përkohshëm në të gjithë vendin për të përballuar mijëra raste të reja të koronavirusit që diagnostikohen çdo ditë, ndërkohë që të hënën vendi përjetoi ditën me më shumë viktima deri tani, gjithsej 575 të vdekur në të gjithë vendin.

Korpusi i Xhenjerëve të Ushtrisë amerikane, i cili konvertoi në Nju Jork një qendër konferencash në spital me 1,000 shtretër brenda një jave, është tani në kërkim të hoteleve, konvikteve dhe hapësirave të mëdha në natyrë për të ndërtuar deri në 341 objekte spitalore të përkohshme, tha të martën shefi i korpusit, gjeneral Todd Semonite në programin “Good Morning America”.

Rastet e konfirmuara me koronavirus në SHBA u rritën me më shumë se 20,000 të hënën, duke mbingarkuar spitalet që kanë mungesa mjekësh dhe infermierësh si dhe pajisjesh mjekësore dhe mbrojtëse.

Numri i të vdekurve në SHBA e kaloi shifrën 3,000, më shumë se sesa numri i atyre që humbën jetën në sulmet e 11 shtatorit 2001.

Zyrtarët vlerësojnë se numri i vdekjeve përfundimisht mund të arrijë në 100,000 deri në 200,000.

Korpusi i xhenjerëve, në bashkëpunim me zyrtarët e shtetit të Nju Jorkut, konvertuan Qendrën e Konferencave Jacob Javits në një objekt për të trajtuar pacientët që nuk kanë koronavirus.

Kjo do të lehtësojë barrën e spitaleve që trajtojnë pacientët me COVID-19.

Përveç kësaj, në Parkun Qendror të Manhatanit ka filluar ndërtimi i një spitali fushor me 68 shtretër.

Qendra e Konferencave e konvertuar është jo shumë larg portit ku anija spitalore e Marinës amerikane Comfort hodhi spirancën të hënën. Duke filluar nga e marta, spitali lundrues do të marrë deri në 1.000 pacientë jo me koronavirus.

Lexo edhe :   “Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)
Lexo edhe :   Transporti publik/ Epidemiologu i njohur ka një thirrje për qytetarët

Një tjetër spital i përkohshëm në Nju Jork do të ngrihet në Stadiumin Arthur Ashe ku luhen ndeshjet e kampionatit të tenisit amerikan në natyrë.

Në Los Angeles, anija spitalore e Marinës “Mercy”, e ngjashme me anijen “Comfort” ka filluar tashmë trajtimin e pacientëve.

Në të gjithë Kaliforninë, numri i pacientëve të shtruar me koronavirus është dyfishuar gjatë katër ditëve të shkuara, ndërsa numri i atyre që po trajtohen në emergjencë është trefishuar, tha guvernatori Gavin Newsom.

Autoritetet në Nju Orleans të shtetit Luiziana po krijojnë një spital fushor në Qendrën e Konferencave Ernest N. Moriale, i njëjti objekt ku mijëra njjerëz të zhvendosur nga Uragani Katrina u strehuan në vitin 2005.

Zyrtarët e Shëndetit në SHBA po u bëjnë thirrje njerëzve të zbatojnë urdhrat e qëndrimit në shtëpi deri në fund të prillit për të zbutur fuqinë e virusit, i cili shpërtheu fillimisht në Kinë dhe ka infektuar rreth 750 mijë njerëz në të gjithë botën.

Autoriteti më i lartë mjeksor i vendit, Jerome Adams, tha që ishte i irrituar për faktin që ende sheh njerëz që mblidhen në grupe të mëdha, duke kundërshtuar urdhrat për distancimin shoqëror.

“Njerëzit duhet të qëndrojnë në shtëpi,” i tha Adams televizionit Fox News. “Mënyra se si zgjidhjet kjo është që të gjithë të bashkëpunojnë për të ndaluar përhapjen, duke eliminuar tubimet e mëdha dhe duke qëndruar në shtëpi,” tha ai. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Babi është në koma!” Mesazhi prekës i gazetarit të infektuar nga pandemia

Gazetari i njohur Berat Buzhala i cili është infektuar me koronavirus, së fundmi ka publikuar një mesazh mjaft prekës në rrjetin social Facebook. Ai bën...

Barcelona heq dorë nga negociatat për Lautaron, kalon tek “Plani B”

Sulmuesi i Inter, Lautaro Martinez, nuk do të luajë përkrah Messi-t sezonin e ardhshëm. Sipas Don Balon, drejtuesit e Barcelonës nuk do të negociojnë më...

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Çfarë ka vendosur Komiteti i Ekspertëve

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Përgjigja është “PO”. Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur mbajtjen me detyrim të maskave në ambiente...

“Kufizimet në veri të Kosovës u vendosën nga Serbia”, Zemaj hedh poshtë pretendimet e Vuçiç

Ministri kosovar i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka hedhur poshtë pretendimet e presidentit Vuçiç se masat në veri të Kosovës ishin marrë me vendim të...

Protesta të dhunshme në Beograd dhe Novi Sad

Policia serbe ka përdorur gaz llotsjellës për të shpërndarë protestuesit para Kuvendit të Serbisë, të cilët po kundërshtojnë shtrëngimin e masave kundër përhapjes së...