E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Edhe SHBA lë pas Kinën/ Ja sa ka shkuar numri i viktimave nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shohin një rritje shumë të shpejtë të numrit të infektuarve dhe viktimave të shënuara nga koronavirusi.

Sipas Worldometer, numri i viktimave në SHBA ka arritur në 3,424, duke ia kaluar kështu edhe Kinës (3,305), e cila deri para pak muajsh mbante kryesimin.

OBSH ka paralajmëruar disa ditë më parë se SHBA mund të kthehej në epiqendrën më të re të koronavirusit, duke u bazuar te shtimi i rasteve në një kohë të shkurtër.

Tashmë SHBA renditet e treta në botë për nga numri i viktimave, pas Italisë dhe Spanjës. Italia mban ende vendin e parë me 12,428 viktima, teksa vetëm për 24 orët e fundit ka shënuar mbi 800 viktima. Ndërsa Spanja e cila mban vendin e dytë, regjistron 8,189 viktima.

Më shumë se 824 mijë persona nga e gjithë bota janë prekur nga COVID-19. Ndërsa 40,673 persona kanë humbur jetën nga virusi vdekjeprurës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...