E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Ukraina nis hetime rreth tentimeve për ndërhyrje në zgjedhjet e SHBA-së

Ukraina ka nisur një hetim penal rreth tentimeve për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara më 2020.

Andriy Yermak, udhëheqës i zyrës së Zelenskiyt, ka thënë më 28 janar se Ukraina do të bëjë gjithçka që mundet për të sjellë para drejtësisë ata që kanë tentuar të dëmtojnë lidhjet në mes të Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara.

“Byroja Shtetërore e Hetimeve ka hapur rast penal”, është cituar të ketë thënë Yermak, në një intervistë për mediumun ukrainas, NV, që është publikuar në faqen presidenciale.

“Ky hetim është duke vazhduar edhe ne jemi duke pritur rezultatet. Hetimet duhet të japin përgjigjje për shumë pyetje”, ka thënë Yermak.

Departamenti amerikan i Thesarit ka sanksionuar më 11 janar dhjetëra individë dhe subjekte ukrainase, duke i akuzuar për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane dhe lidhjet me një ligjvënës ukrainas, pro-rus, të lidhur me përpjeket e aleatëve të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, për të gjetur informata të dëmshme për presidentin e ri të SHBA-së, Joe Biden dhe djalin e tij.

Kërkesa e Trumpit ndaj Zelenskiyt gjatë korrikut të vitit 2019, pati rezultuar me nisje të procedurave nga Dhoma e Përfaqësuesve për padi kundër tij për dy krime.

Megjithatë, Senati pati shfajësuar atë në fillim të vitit 2020, ndonëse ky rast ka dëmtuar marrëdhëniet e administratës me Kievin.

Presidenti Biden, që ka mbikëqyrur politikat e SHBA-së ndaj Ukrainës sa ka qenë duke shërbyer si nënpresident amerikan në periudhën 2009-2017, duke përfshirë udhëtimin drejt Kievit për gjashtë herë gjatë asaj periudhe, ende nuk ka biseduar me Zelenskiyn prej kur ka nisur udhëheqësinë më 20 janar./REL/

Lexo edhe :   Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...