E hënë, 23 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Uji dhe gazi drejt Italisë, zbulohet dokumenti që Berisha ua premtoi në 1992

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Ideja e furnizimit me ujë të Italisë nga Shqipëria bashkë me gazin natyror rezulton të jetë më hershme se sa debati i ditëve të sotme. Italia ka iniciuar një projektligj që në vitet 1991-1992 për t’u furnizuar me ujë dhe gaz natyror nga vendi ynë. Sipas projektligjit, të publikuar nga mediat italiane ditën e sotme rezultojnë të ketë pasur bisedime konkrete midis dy vendeve dhe konkretisht me ministrinë shqiptare të Industrisë dhe Ndërtimit, periudhë në të cilën qeveriste presidenti i asaj kohe Sali Berisha, shkruan energiaoltre.it.

Një nga iniciuesit kryesorë të projektligjit 1991-1992 ka qenë deputeti italian Damiano Poti, babai i Marco Potit, kryetarit aktual të Melendugnos, i cili ka dalë hapur kundër projektit TAP.

Unë kam pasur shumë kontakte me Ministrinë e Industrisë së Ndërtimit nga pala shqiptare,  për kryerjen e një studimi fizibiliteti teknik dhe ekonomik për ngritje e një ujësjellësi nënujor me jugun e  Shqipërisë dhe rajonin e Pulias. Gjithashtu, sigurova nga autoritetet kompetente shqiptare për të kryer studime kërkimore në tokën shqiptare dhe bashkëpunimin e drejtpërdrejtë të autoriteteve të tyre lokale”, shprehet tekstualisht në projektligj ideatori kryesor i furnizimit me ujë dhe gaz të Italisë, Damiano Poti.

Por, idesë së Potit, po i jep sërish jetë guvernatori i Pulias Michele Emiliano. Emiliano e hodhi në tryezë këtë ide, në një takim informal me kryeministrin Rama dhe ish-liderin e Britanisë së Madhe Tony Blair, duke u shprehur se Italia ka nevojë të furnizohet me ujë, pasi shqiptarët nuk kanë ç’të bëjnë me të.

 “Uji dhe gazi do të na vijnë nëpërmjet detit nga Shqipëria në Pulia”, kjo është deklarata e guvernatorit të Pulias Michele Emiliano gjatë konferencës “Nga qymyri në Paris” të mbajtur të premten më 17 nëntor në Caserta. Ai propozoi ndërtimin e një rrjeti që transportonte ujë nga Shqipëria në Pulia.

Por, lidhur me këtë propozim rezulton të jetë hartuar një projektligj që në vitin 1991, në të cilin flitej për ndërtimin një rrjeti që do të dërgonte ujin nga Shqipëria në Itali.

Në atë kohë ky projekt ligj u rishqyrtuar dhe në vitin 1992 ku titullohej: “Rregullore për ndërtimin dhe menaxhimin e një ujësjellësi nënujor midis Shqipërisë dhe Italisë”.Por  vetëm sot mediat italiane kanë bërë të mundur zbulimin e këtij projektligji, i cili është diskutuar nga autoritetet atje që në vitet 1991-1992.

Ndërsa në fjalën e tij guvernatorit të Pulias më tej është shprehur: “Isha në Shqipëri disa ditë më parë. Fola me kryeministrin Edi Rama. Isha për darkë në shtëpinë e tij.  Ato ditë në Shqipëri ishte edhe Toni (Tony Blair)  të cilin e takova gjithashtu. Ai ishte i shqetësuar për situatën e rendit publik në Salento, prandaj i bëra një propozim Blerit dhe kryeministrit shqiptar; Në vend që të parashikohet kompensimi mjedisor, pse të mos bëni një tub që shkon së bashku me atë të gazit dhe të sjellë ujë nga Shqipëria sepse atje ka shumë ujë dhe nuk dinë se çfarë të bëjnë me të. Ndoshta ata kanë nevojë ta shesin atë në Salento, sepse ne ende marrim ujë nga puset? A nuk është kjo edhe një kompensim mjedisor?”

Pra, ideja e ndërtimit të ujësjellësit mes Shqipërisë dhe Italisë, nuk rezultoka e re.  Artikulli në median italiane:

25- vjet më parë parlamentari Damiano Poti, babai i kryetarit të aktual të Melendugno, paraqiti një projektligj për krijimin e një ujësjellësi Shqipëri-Itali. Ky do të ishte një projekt i titullar si “ujësjellësi nënujor”, që  do të bënte të mundur dërgimin e ujit nga Shqipëria në Itali. Një projektligj i veçantë lidhur me këtë plan ishte diskutuar që në vitin 1992. Por, së fundmi ky projektligj është propozuar nga Michele Emiliano, Guvernatori i Pulias. Thuhet se tubacionet e ujit do të vendosen në të njëjtën linjë me tubacionet e gazsjellësit TAP. Duket një projekt interesant, por ndoshta mund të mos jetë kështu.Që nga viti 1992, ka kaluar shumë kohë, kur një grup parlamentarësh të Pulias paraqitën një projektligj për ndërtimin e një ujësjellësi Shqipëri-Itali. Ndërtimi i tij do të arrinte vlerën e 1,000 miliardë euro,ku 80 nga 150 kilometra i cili do të ishte i tërë projekti do të ishin nën ujë.  

Lexo edhe :   Artan Hoxha publikon detajet nga krimi makabër ku akuzohet edhe Berisha

Ndërsa në atë kohë në të njëjtën vlerë të paraqitur më lart lidhur me projektin, ishte parashikuar dhe sipas autoriteteve italiane ishte biseduar që jo vetëm të bëhej i mundur transportimi i ujit, por edhe furnizimi me energjisë i Italisë nga gazi natyror metan.“Në të njëjtën faturë, kemi biseduar për një furnizim të mundshëm me energji nga gazi natyror metan në të ardhmen”.

Lexo edhe :   Artan Hoxha publikon detajet nga krimi makabër ku akuzohet edhe Berisha

“Unë kam pasur shumë kontakte me Ministrinë e Industrisë së Ndërtimit nga pala shqiptare,  për kryerjen e një studimi fizibiliteti teknik dhe ekonomik për ngritje e një ujësjellësi nënujor me jugun e  Shqipërisë dhe rajonin e Pulias. Gjithashtu,  sigurova nga autoritetet kompetente shqiptare për të kryer studime kërkimore në tokën shqiptare dhe bashkëpunimin e drejtpërdrejtë të autoriteteve të tyre lokale” thuhet në projektligj.

Ligji i propozuar

“Rregulloret për financimin e ndërtimit të një ujësjellësi nënujor midis Shqipërisë dhe Italisë”, paraqitur më 14 nëntor 1991.

Projektligji Italian 1991 by Tirana Today on Scribd

“Gjatësia e ujësjellësit – të propozuar arrin  mbi 150 kilometra, nga të cilat 80 do të ndërtohen nënujore. Në lidhje me këtë punë besohet  se tubat do të vendoseshin me diametër të përshtatshëm duke  adaptuar teknologjinë në shtrimin e tubacioneve. Më shumë hollësira teknike janë duke u shqyrtuar më tej”,shkruhej në projektligj.

Propozimi gjithashtu fliste për një “funksion të trefishtë”.

Këta tre funksione do të janë: Furnizimi i Pulias me ujë, furnizimi i Italisë me energji, si dhe shpërndarja e gazit natyror.

“Por, në këtë projekt do të kalojë dhe një linjë energjie për të rritur disponueshmërinë e energjisë në Itali, dhe një tubacion për transportimin dhe shpërndarjen e gazit natyror në qendrat e mëdha të Shqipërisë dhe të Gadishullit Ballkanik”, shkruhet në projektligj.

Nënshkruesit

Pas propozimit të projektligjit në vitin 1991, ai u shqyrtua në 30 qershor 30, 1992 ku u bë i mundur prezantimi i tij:  “Rregullores për ndërtimin dhe menaxhimin e një ujësjellës nënujore midis Shqipërisë dhe Italisë”, në të cilën do të nxjerrë në pah detaje të reja të projektit. Ajo që është e habitshme, nuk është vetë projekti.Ndër nënshkruesit e propozimit, në fakt, ishin:

Socialisti Damiano Poti, babai i Marco Poti, kryetarit aktual të Melendugnos, ka dalë hapur kundër projektit TAP.

Projektligji, gjithashtu mban firmën e Ernesto Abaterusso (PDS), shumicës së  këshillit nga radhët e PD dhe PZHK. PZHK është partia e Massimo D’Alema, historikisht në favor të qasjes së TAP.

Por projektligji u nënshkrua edhe nga Biagio (PSI), Antonio Broën (PSI), Giuseppe Caroli (DC), Gaetano Gorgons (PRI), Antonio Lia (DC).

E njëjta histori, i njëjti vend, i njëjti det

Por, në projekt flitej për “katër tuba prej çeliku të diametra të ndryshëm”,  të Propozuar në  ligjin e paraqitur në qershor të vitit 1992.  

Projektligji Italian 1991 by Tirana Today on Scribd

Vendet nga ku do të kalonte ujësjellësi, ishin konsideruar të përshtatshëm, ku flitej dhe për kalimin e tij në San Foca,  vend në të cilin aktualisht do të kalojë dhe TAP.

Për territorin italian

“Për punët në territorin italian, në lidhje me morfologjinë e vendeve parashikohet që projekti të mos kalojnë në vendbanimet ekzistuese, edhe pse prek disa prej tyre, si rezultat i një inspektimi të veçantë, anë propozuar dy zgjedhje të mundshme dhe të përshtatshme për kalimin e tubacioneve në bregun e Salentos.

I mundshëm është kalimi i tij nga San Foca, 1.8 km në jug të Torre Speçhia Ruggieri, ku bregu është mjaft i ulët dhe ulja është e lehtë e arritshme me rrugën ekzistuese. Rruga për të arritur në rezervuarin e Galugnano zgjatet në veri të Melendugno dhe Calimera dhe në jug të Caprarica dhe ka një gjatësi totale prej rreth 16 km”, shkruhej më tej në projektligj.Projekti i nënshkruar nga Damiano Potì në vitin 1992 ishte lënë mënjanë. Por tashmë studimet e vjetra të fizibilitetit vënë San Foca përballë përgjegjësisë në mesin e uljeve të mundshme për kalimin e tubacioneve. Nënshkrimi i ligjit në 1992 ishte kryesisht politik në Puglia. Me pak fjalë, Puglia e donte ujësjellësin. Sot gjenerata e re konkurron pikërisht atë që “etërit” po gjurmonin. Ne jemi spontan për të pyetur nëse Marco Potì, i cili kundërshton TAP, do të ndryshojë qëndrim, që të fitojë meritat e trashëguara. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Macron po u bën myslimanëve, atë që nazistët u bënë hebrenjve

Ministrja e Pakistanit për të Drejtat e Njeriut, ka akuzuar presidentin francez, Emmanuel Macron për trajtimin e popullsisë myslimane të vendit të tij, duke...

Punonjësit e doganës greke në grevë urie, mbyllet pika kufitare e Kakavijës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, ka njoftuar se pika doganore e Kakavijës do të jetë e mbyllur për 24 orë. Shkak për këtë, është bërë...

Heshtja e Kullës së Sahatit dhe shoqëria e pacivilizuar

Nga: Ilir Demalia Tashmë Tirana po groposet në çdo objekt që lidhet me trashëgiminë e saj historike-kulturore si identitet, jo vetëm i Tiranës si kryeqytet,...

Britania i kthehet lirisë, por Boris Johnson lajmëron masa të reja

Boris Johnson ka konfirmuar se bllokimi i dytë kombëtar në Britani do të përfundojë më 2 dhjetor. Kryeministri britanik hoqi bllokimin e dytë, duke...