E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

UEFA zyrtarizon formatin e ri të Champions-it (Detajet)

Ditën e sotme, UEFA ka miratuar zyrtarisht projektin e ri që do të marrë formati i Champions-it që nga sezoni 2024-2025.

Lajmin e bëri të ditur vetë UEFA në faqen e saj zyrtare, ku pritet të jetë projekt pozitiv për të ardhmen e futbollit. Pas arritjes së marrëveshjes kreu i UEFA-s Ceferin u shpreh i lumtur për këtë arritje dhe se do të jetë një format për të gjitha nivelet e ekipeve.

“Ky format i evoluar do të mbajë gjallë ëndrrën e çdo ekipi në Europë për të marrë pjesë në Ligën e Kamopionëve falë rezultateve të marra në fushë dhe do të mundësojë qëndrueshmëri afatgjatë, prosperitet dhe rritje për të gjithë në futbollin evropian, jo vetëm një kartel i vogël, i vetë-zgjedhur”, u shpreh kreu i UEFA-s.

Ndryshimet e parashikuar do të jenë duke marrë numrin e përgjithshëm të ekipeve nga 32 që është do ët bëhet 36. Transformimi nga faza e grupeve tradicionale në një fazë të vetme të kampionatit, duke përfshirë të gjitha ekipet pjesëmarrëse.

Çdo klubi tani do të luajë së paku 10 ndeshje në fazën e grupeve kundër 10 kundërshtarëve të ndryshëm, pesë ndeshje në shtëpi, pesë jashtë, në krahasim me gjashtë ndeshjet e mëparshme kundër tre ekipeve, të luajtura në shtëpie dhe jashtë.

Tetë skuadrat më të mira në kampionat do të kualifikohen automatikisht për në fazën e nokautit, ndërsa ekipet që përfundojnë në vendin e nëntë në 24 do të garojnë në një play-off me dy ndeshje për të siguruar rrugën e tyre në 1/16-at e fundit të garës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....