E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Greqia pezullon përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson

Greqia ka pezulluar ditën e sotme përdorimin e vaksinës Johnson and Johnson. Pezullimi i përdorimit të vaksinave ka ardhur për shkak të mpiksjeve të gjakut, shkruan The Guardian.

Në njoftim thuhet se Greqia do të jetë në pritje të vendimit të marrë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) për sigurinë e vaksinës anti-Covid.

Ndërkohë, rishikimi i vaksinës nga EMA do të jetë në 20 prill.  Vendi mori fillimisht 33,600 doza javën e kaluar nga “J&J” si dhe pret 1.3 milion doza tw tjera në qershor.

Nga vaksinat që janë bërë nga ‘Johnson and Johnson’, janë shfaqur gjashtë raste me trompozë dhe me mpiksje gjaku. Nga këto gjashtë raste me tropmozë, një rast ka rezultuar fatal dhe një tjetër në gjendje kritike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....