E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

U shpërblye me 735 mln paund, themeluesi i firmës kineze bën gjestin e madh

Themeluesi i Xiaomi ka marrë një “shpërblim” me vlerë më shumë se 735 milionë paund nga krijuesi i smartfonëve kinezë. Pagesa u konfirmua në raportin vjetor të firmës për vitin 2018.

Më parë, kompania tha se kishte për qëllim të jepte bonusin në aksione për Lei Jun për tetë vitet e tij të “përkushtimit” ndaj kompanisë.

Lei ka premtuar se do të dhurojë shumën për “qëllime bamirëse”. Shuma nuk është shumë prapa me 980 milion paund, shifër e deklaruar si fitim neto e firmës Xiaomi për gjithë vitin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pas 300 kg kokainë, në portin e Durrësit kapet një sasi e madhe paundësh

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...