E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Turqia gati për luftë me Francën dhe Greqinë/ Shpërthen Erdogan: Në shesh deri sa të mbetet kufoma e fundit

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Turqia ka dhënë sinjalet se është e gatshme për luftë me Francën dhe Greqinë. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, nuk është kursyer aspak ndërsa ka thënë se janë të gatshëm të paguajnë gjithçka në këtë rrugë që kanë nisur.

“Shigjeta ka dalë nga harku, dhe do ta mbërrijë synimin. Në këtë rrugë që kemi nisur, jemi të gatshëm të paguajmë gjithçka”, ka thënë ai.

Erdogan riktheu në fokus marrëveshjet e shekullit të fundit, të cilat, i quajti pazare të padrejta.

“Ky qëndrim i vendit tonë, i hap rrugë prishjes së llogarive shekullore. Kjo është edhe arsyeja pse na sulmojnë. Se prishja e këtyre hesapeve, sjell dhimbje”.

Për këtë është i gatshëm edhe për përballje ushtarake. Erdogan ka thënë se nuk do të heqin dorë nga kjo përpjekje.

“Armiqve tanë iu themi ja tek është sheshi. Ashtu siç shpirti është i lidhur me trupin, edhe njerëzit dhe ushtarët janë të lidhur me këtë tokë, derisa të mbetet kufoma e fundit në këtë territor. Ne nuk heqim dorë nga kjo përpjekje. Për këtë arsye, nuk hezitojmë fare që të japim dëshmorë”.

Lexo edhe :   Të shtëna me armë në Greqi, plagoset 21-vjeçari shqiptar

Ai shtoi më tej se Turqia ndihet e kërcënuar në rajon, dhe për ato shtete drejtoi disa pyetje.

“A janë të gatshëm edhe ata që na dalin kundër në Mesdhe, që të bëjnë të njëjtën sakrificë? I pranon populli grek ato që do të vuajnë për shkak të drejtuesve të tyre të papërgjegjshëm? E di populli francez se çfarë do të paguajë për shkak të drejtuesve të tyre të papërgjegjshëm”? Ne dimë shumë mirë se ku kemi qenë. E di se çfarë qëndrimesh mbajmë sot, si dhe çfarë kemi si synim në të ardhmen”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...