E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Turqia dhe Rusia bien dakord për krijimin e një korridori të sigurt në Idlib

Turqia dhe Rusia ranë dakord të krijojnë një korridor të sigurt përgjatë një autostrade kryesore që ndodhet në Idlib të Sirisë si dhe për kryerjen e patrullimeve të përbashkët aty duke filluar nga 15 marsi.

Kjo thuhej në një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve të zhvilluara në Moskë të enjten me synim lehtësimin e tensioneve në këtë rajon. Në deklaratën e firmosur nga ministrat e Jashtëm, të të dy vendeve thuhet se korridori i sigurt do të shtrihet në një gjatësi prej 6 kilometrash në veri dhe 6 në jug të autostradës “M4”.

Aty thuhej se ministrat e Mbrojtjes të të dy vendeve do të bien dakord mbi parametrat e këtij korridori brenda shtatë ditësh. Në deklaratë thuhej se patrullimet e përbashkëta do të nisin përgjatë autostradës nga vendbanimet në Trumba në perëndim të qytetit strategjik të Saraqeb-it në drejtim të vendbanimeve Ain al Havr.

Ky zhvillim u parapri nga takimi mes Presidentit rus Vladimir Putin me homologun turk Tayip Erdogan në një përpjekje për të arritur një armëpushim të mundshëm në veri të Sirisë. Më herët gjatë ditës President rus tha se situata në provincën Idlib, ku ushtritë e dy vendeve po ballafaqohen me një luftë që ka shpërngulur rreth një milion njerëz në tre muaj, ishte tensionuar aq shumë sa kërkonte bisedime kokë më kokë.

Kombet e Bashkuara thonë se në Siri është shkaktuar kriza më e rëndë humanitare gjatë 9 viteve luftë, e cila ka detyruar miliona njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre si dhe ka shkaktuar vrasjen e qindra mijëra të tjerëve./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...

Çfarë po ndodh rreth nesh? Ngjarjet kryesore në botë në 24 orët e fundit

Njihuni me titujt kryesorë të zhvillimeve në botë 1-Hungaria kërkon daljen nga Bashkimi Europian 2- Vetëvritet oficeri i katërt i policisë që iu përgjigj trazirave në...