E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Elizabeth Warren tërhiqet nga gara presidenciale e demokratëve në SHBA

Senatorja e Massachusetts, Elizabeth Warren është tërhequr nga fushata presidenciale në garën brenda demokratëve.

Ky vendim erdhi pas publikimit të rezultateve të zgjedhjeve paraprake, që u zhvilluan të martën ku votuan 14 shtete.

Warren pati një rezultat mjaft zhgënjyes, duke humbur edhe në shtetin e saj, Massachusetts. Senatorja bëri fushatë me moton e “ndryshimit të madh strukturor”, për të luftuar korrupsionin dhe rolin e parasë në politikë.

Deri në nëntor të vitit të kaluar, senatorja 70-vjeçare kryesonte në sondazhet kombëtare. Por ajo çfarë e vuri në pikëpyetje pozitën e saj ishte plani për reformën shëndetësore, i cili do t’i kushtonte asaj 20.5 trilionë dollarë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   SHBA/ Punonjësit federalë përsëri me maska

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...

Një raport objektiv, që mjerisht nuk e ndihmon Shqipërinë

Nga: Preç Zogaj Objektiv: ky mund të ish te vlerësimi me një fjalë të vetme i raportit përfundimtar të OSBE/ODHIR-it për zgjedhjet e 25 prillit....