E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Turqi/ 25 të vdekur nga alkooli i falsifikuar

Të paktën 25 persona kanë vdekur brenda disa ditësh në Turqi, dhe rreth 20 të tjerë janë shtruar në spital, pasi kanë konsumuar alkool të falsifikuar në disa provinca të vendit, raportojnë mediat turke. Sipas kanalit Habertürk, 7 nga këta persona kanë vdekur në lagjen Esenyurt, në Stamboll.

Vdekjet që lidhen me konsumimin e alkoolit të falsifikuar, janë të zakonshme në Turqi, pasi prodhimi klandestin është rritur me shpërthimin e taksave mbi pijet alkoolike.

Rakia, pija alkoolike kombëtare, kushton rreth 250 lira turke (rreth 15 euro) për litër në supermarket, ose gati një e dhjeta e pagës minimale neto mujore (2,825 paund).

Alkooli kontraband ndonjëherë kontrabandohet me metanol (i fortë, i përdorur në industri) në vend të etanolit, që zakonisht përdoret për konsum njerëzor. Sipas Ministrisë së Brendshme turke, kontrollet e fundit në 342 adresa, çuan në sekuestrimin e më shumë se 30.000 litra alkool të falsifikuar dhe kontrabandë, dhe në arrestimin e 60 personave.

Deri në fund të vitit 2020, më shumë se 40 njerëz kishin vdekur në më pak se një javë në vend.

Burimi i lajmit: new.in-24. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...