E premte, 10 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Turizmi në Greqi/ Paralajmërojnë ekspertët: 1 në 2 hotele mund të falimentojnë

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Djali i saj u gjet i vetëm në varkë, zhduket aktorja e njohur amerikane

Aktorja e njohur amerikane, Naya Rivera, është shpallur e humbur pasi djali i saj i vogël u gjet i vetëm në një varkë në...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Një studim i bërë së fundmi në Greqi tregon se një në dy hotele mund të falimentojnë në shtetin fqinj, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Sipas institutit të studimeve të hoteleri-turizmit në Greqi, izolimi që ka ardhur si pasojë e pandemisë ka sjellë anulime masive të prenotimeve.

Kështu rrezikohen më shumë se 45 mijë vende pune, ndërsa mund të ketë një dyfishim të numrit të të pa punëve.

Ndërsa nëse këtij numri i shtohen edhe aktivitetet e tjera të lidhura me sektorin, si zyrat turistike, shoferët e autobusëve, shërbimet e pastrimit ose ato të furnizimit me ushqime, dëmet janë ekstremisht të mëdha, thonë ekspertët e këtij instituti.

Sipas njoftimit të qeverisë, hotelet dhe strukturat e dhomave me qira do të qëndrojnë të mbyllura deri të paktën më 27 prill.

Por mediat fqinje thonë se është pothuajse e sigurt se ku afat do të zgjatet deri në 15 maj. Në këtë periudhë pritet se do të hapet kufiri me vendet fqinjë, dhe do të lejohen fluturimet nga dhe drejt Greqisë.

Lexo edhe :   Pandemia/ Trondit mjeku shqiptar: Deri në fund të shtatorit mund të ketë 270-350 vdekje

Ngërçi më i madh për sektorin është kthimi i paradhënieve të marra prej klientëve të cilat në përgjithësi janë investuar në infrastrukturën e hoteleve, ndërsa çdo vonesë në hapje duket se rëndon me miliona euro në ditë këtë sektor.

Sipas llogaritjeve nevojat emergjente për këtë sektor llogariten në 1.75 miliardë euro, shifër e llogaritur deri në datën 27 prill, por nëse kriza do të vazhdojë edhe në maj do të duhen më shumë se 2.2 miliardë.

Llogaritet se dëmi që hoteleria do të pësojë për vitin 2020 të jetë rreth 4.6 miliardë euro. Greqia arkëton nga turizmi rreth 16 miliardë euro në vit, fitime neto.

Lexo edhe :   “Pacientë të rinj me simptoma të rënduara”, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë (FOTO)

Deri më tani në shtetin fqinj janë regjistruar mbi 2 mijë raste infektimi me koronavirus, ndërsa 98 persona kanë ndërruar jetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...

Durrës/ Përfshihen nga flakët 3 shtëpi të vjetra

Së fundmi, 3 shtëpi të vjetra janë përfshirë nga flakët në lagjen 5 të qytetit të Durrësit. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar. Presidenti i vendit,...