E enjte, 2 Korrik, 2020
34 C
Tirana

“Tujani, pasuri nga Ilirët”/ Hajdari: Ullinjtë të shpallen menjëherë në mbrojtje

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Në një emision të veçantë të kushtuar fshatit Tujan në Tiranë, është bërë i pranishëm edhe kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari.

Gjatë intervistës, Hajdari tregon se cila është lidhja e tij me këtë fshat dhe historia që qëndron pas tij. Sipas tij, Tujani është një vendbanim i hershëm Ilir, kryeqendra e fisit të Taulantëve.

Kryeinspektori i Përgjithshëm thekson se prova për këtë janë kalaja e Tujanit dhe ullinjtë shekullorë. Hajdari deklaroi se ullinjtë e Tujanit duhet të shpallen menjëherë në mbrojtje, pasi sipas tij ato janë monumente të gjurmës së kombit shqiptar që na lidhin me prova shkencore me ilirët.

Më tej ai shton se me investimin e duhur kjo zonë mund të kthehej në një atraksion turistik jo vetëm për shqiptarët, por edhe për turistët e huaj.

Intervista

Çfarë e lidh Shkëlqim Hajdarin me Tujanin?

Është një lidhje prej 22 vitesh. Disa miq më sugjeruan Tujanin, edhe erdha e pashë këtë fshat. Nuk ka ndryshuar shumë, është siç ka qenë para 22 viteve kur kam ardhur këtu. Fillova të lexoj për Tujanin dhe kuptova se kemi të bëjmë me një vendbanim Ilir, të hershëm, kryeqendra e fisit të Taulantëve. Në kufij me fisin e albanëve, ku kombi shqiptar ka marrë edhe emrin, që është në Zgërdhesh. Në vijë ajrore nga këtu është 7 kilometra, mbi Fushë Krujën. Provat janë kalaja, që sipas profesorit Neritan Ceka, i cili ka ardhur disa herë me mua është e epokës së hekurit të hershëm. Janë edhe këto ullinjtë të cilët profesorët që e njohin mirë ullirin, siç është profesor Hajri Ismaili, profesor Rexhep Uka dhe profesorë të tjerë që kanë ardhur këtu deklarojnë me përgjegjësi që janë po të kësaj kohe, pra 4,000-4,500 vjet. Pavarësisht se ne akoma nuk kemi pasur mundësinë t’i bëjmë analizën e karbonit, që tregon vjetërsinë e ullirit.

Lidhja duket dhe jo shumë rastësore me Tujanin, pranë së cilës gjarpëron “Rruga e Arbrit” dhe po me këtë emër ai pagëzoi një nga djemtë e tij. Para se të fillonim këtë intervistë, ju thatë që vendi juaj në botën e përtejme do të jetë pikërisht këtu.

Po është këtu. Është i përcaktuar vendi.

Ky është amaneti yt?

Po. Absolutisht që i është lënë edhe fëmijëve, të dy djemve, edhe atij që është në Amerikë, edhe Arbrit Këtu. Vendi im do jetë në Tujan në botën e përtejme.

Nga 1 milionë e 800 mijë ullinj shekullorë që kemi pasur në Shqipëri, kanë mbetur vetëm 600 mijë. Më shumë se 1 milionë janë zhdukur për mobilje apo për dru zjarri.

Këto ullinj ka ardhur koha që nuk mund të mbahen në atë lloj gjendje, sepse kanë qytetarë që nuk kuptojnë se ulliri ka nevojë për shërbim. Këto nuk janë thjesht ullinj, këto janë monumente të gjurmës së kombit shqiptar që na lidhin me prova shkencore me ilirët. Këto duhen shpallur menjëherë në mbrojtje, në mënyrë që t’i bëhet shërbimi. Domethënë siç e shikoni të krasiten, të bëhen vetulloret. Në qoftë se do t’i bëjmë këto punë, në raport me ullirin dhe kalanë do të ketë shumë përfitime. Pra nëse bëhet rruga për të shkuar deri lart, të ndërtohen konturet e kalasë, kjo do ta bënte Tujanin një fshat të vizitueshëm jo thjesht për qytetarët e Tiranës dhe të Shqipërisë, por edhe për qytetarët e rajonit dhe të botës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dalin emrat/ Kush ra sot në “rrjetën” e OFL-së

Kush ka rënë ditën e sotme në “rrjetën” e OFL-së? Policia e Shtetit në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit ka dërguar formularët për deklarimin...

Zbulohet telegrami i Ardi Veliut/ Policia shton përforcimet, zbresin në terren 1.600 efektivë

Policia e Shtetit ka marrë masat për garantimin e rendit dhe sigurisë gjatë sezonit turistik. Bëhet fjalë për 1.600 punonjës policie, të cilët janë...

“Kr*mi nuk mund të jetë biznes”, Lleshaj bën paralajmërimin e fortë nga Kuvendi

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, shprehet se përpjekja e qeverisë në luftën kudër krimit ka shënuar suksese të ndjeshme. Gjatë fjalës së tij në Kuvend,...

“Rrugë të mbarë”/ Opozita braktis parlamentin pas thirrjes së Murrizit

Pas debateve të shumta, opozita parlamentare ka vendosur të braktisë Kuvendin. Kryetari i opozitës, Myslym Murrizi i ftoi deputetët të largohen pasi sipas tij, kryetari...

Shqipëria i refuzon kërkesën për azil mbështetësit të lëvizjes Gylen

Autoritetet shqiptare i kanë refuzuar kërkesën për azil mbështetësit të të lëvizjes Gylen, Selami Simsek. Shtetasi turk u dënua viti me 1 vit burg nga...