E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Trump refuzon ta dënojë Rusinë për helmimin e Navalny

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka refuzuar që ta dënojë Rusinë rreth helmimit të figurës opozitare, Aleksei Navalny.

Trump tha se ky rast është tragjik por ai nuk i ka parë ende dëshmitë. Presidenti amerikan u bëri thirrje gazetarëve që të përqendrohen te Kina, për të cilën tha se është kërcënim më i madh për botën sesa Rusia.

“Nuk di saktësisht çfarë ka ndodhur. Mendoj se është tragjike, është e tmersshme, nuk do të duhej të ndodhte. Ne nuk kemi ende ndonjë dëshmi, por do t’ia hedh një sy”, tha ai.

NATO-ja dhe Gjermania pretendojnë se ekzistojnë dëshmi se Navalny është helmuar me Novichok. Ndërsa ekipi i politikanit ka thënë se Navalny është helmuar me urdhrin e Kremlinit.

Navalny ndodhet në koma në një spital të Berlinit, pasi u dërgua atje me aeroplan nga Siberia, ku ndodhej kur iu përkeqësua shëndeti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...