E premte, 22 Janar, 2021
10 C
Tirana

FOTO/ Kryente martesa mes të rinjve për t’i çuar luftëtarë për ISIS, kush është 43-vjeçarja që u arrestua sot

Lubjana Gjeçaj, e cila u arrestua sot në Tiranë nuk është një emër i panjohur për drejtësinë italiane.

Policia e Shtetit njoftoi se 43-vjeçarja u arrestua me qëllim ekstradimin në Itali. Ajo është dënuar në shtetin fqinj me 3 vite burg, për pjesëmarrje në organizata terroriste. Ajo njihet në shtetin italian si rekrutuese xhihadiste.

43-vjeçarja është e mamaja e Aldo Kobuzit, shqiptarit që u martua me një italiane për ta kthyer atë në italianen e parë xhihadiste në vendin fqinj.

Foto e siguruar nga BalkanWeb

Lubjana u njoh me shtetasen Maria Giulia Sergio dhe e prezantoi atë me djalin e saj. Autoritetet italiane deklaruan asokohe se Lubjana është rekrutuese e Shtetit Islamik.

Detyra e saj ishte të mbante një forum të propagandës në Internet që synonte futjen e grave në Kalifat. Ajo bënte martesa mes të rinjve me qëllim, për t’i dërguar ata në Siri.

Pas 8 muajve hetime, në një operacion të gjerë të shtrirë në disa qytete në Itali dhe në Shqipëri 10 persona ranë në pranga, 4 italianë,1 kanadez dhe 5 shqiptarë.

Veç 43-vjeçares, pjesë e grupit ishte dhe Dritan Gjeçaj bashkëshorti i saj, Baki Çoku, Aldo Kobuzi dhe Arta Kakabuni

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...