E mërkurë, 1 Prill, 2020
6 C
Tirana

Trump vijon që t’i hedhë “benzinë zjarrit”/ Ja provokimi i tij i radhës

Lexo edhe ...

Basha: Jemi në krizë kombëtare, qeveria të bëjë të paktën sa Kosova

Kryetari i PD-së Lulzim Basha përgjatë një video-konference me gazetarët, theksoi se në përballjen me koronavirusin, qeveria shqiptare të bëjë të paktën sa Kosova. “Ne...

Harrojeni diellin, nesër pritet dëborë

Sot deri në orët e para të pasdites (e mërkurë, dt. 01) priten reshje mesatare në qarqet Dibër, Korçë, Gjirokastër dhe lokalisht mesatare në...

Ermal Fejzullahu: “Do të bëhet mirë për gjithë njerëzimin”

Këngëtari i dashur për publikun , Ermal Fejzullahu ka publikuar se fundmi një foto ne Instagram ku shfaqet i qeshur duke shijuar dëborën...

“Qeveria anulon prokurimet publike”/Basha: Vendim i vonuar, por rëndësi ka transparenca

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është shprehur se qeveria ka njoftuar anulimin e prokurorimeve që nuk lidhen me emergjencën e krijuar nga koronavirusi. Në një...

Presidenti amerikan Donald Trump para pak ditësh deklaroi publikisht se nuk është gabim që koronavirusi të quhet “virusi kinez” pasi sipas tij faktet tregojnë se ai u përhap fillimisht në Kinë.

“Vjen nga Kina. Nuk është fare raciste”, është shprehur ai.

Mirëpo Kina nuk e ka pritur mirë këtë deklaratë të Trump, madje e ka kritikuar atë.

Ndërkohë, Trump vijon që t’i hedhë benzinë zjarrit dhe të provokojë.

Kësaj here ai ka deklaruar se “Aziatiko-amerikanët nuk duhet të fajësohen për shpërthimin e koronavirusit. Është shumë e rëndësishme që ne t’i mbrojmë plotësisht aziatiko-amerikanët. Ata janë njerëz të mahnitshëm”.

Ai i bëri komentet në kohën kur ka gjithnjë e më shumë raportime për sulme verbale dhe fizike ndaj komunitetit aziatik në SHBA, për shkak të pandemisë, shkruan “BBC”.

Koronavirusi vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara, ku aktualisht janë mbi 46,000 njerëz të infektuar dhe 610 të vdekur.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ndërkaq, ka lëshuar një udhëzim kundër “stigmatizimit të komuniteteve të caktuara” kur flitet për sëmundjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Basha: Jemi në krizë kombëtare, qeveria të bëjë të paktën sa Kosova

Kryetari i PD-së Lulzim Basha përgjatë një video-konference me gazetarët, theksoi se në përballjen me koronavirusin, qeveria shqiptare të bëjë të paktën sa Kosova. “Ne...

Harrojeni diellin, nesër pritet dëborë

Sot deri në orët e para të pasdites (e mërkurë, dt. 01) priten reshje mesatare në qarqet Dibër, Korçë, Gjirokastër dhe lokalisht mesatare në...

Ermal Fejzullahu: “Do të bëhet mirë për gjithë njerëzimin”

Këngëtari i dashur për publikun , Ermal Fejzullahu ka publikuar se fundmi një foto ne Instagram ku shfaqet i qeshur duke shijuar dëborën...

“Qeveria anulon prokurimet publike”/Basha: Vendim i vonuar, por rëndësi ka transparenca

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është shprehur se qeveria ka njoftuar anulimin e prokurorimeve që nuk lidhen me emergjencën e krijuar nga koronavirusi. Në një...

Kur do ta arrijmë kuotën “zero” në Shqipëri

Nga: Eduard Zaloshnja Kur pandemia COVID-19 mbërriti zyrtarisht në Shqipëri në 9 mars (jo-zyrtarisht ndoshta ka mbërritur muaj më parë), shumëkush bënte pyetjen se kur...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT