E diel, 24 Tetor, 2021
13.5 C
Tirana

Trump nuk është më në listën e 400 më të pasurve të botës

Miliarderi i pasurive të paluajtshme Donald Trump, ka një pasuri rreth 2.5 miliardë dollarë. Ka pak a shumë të njëjtën pasuri që ka pasur një vit më parë, ku qëndronte i renditur në vendin e 339 në listën e Forbes, por ai ka pësuar një rënie prej 600 milion dollarë nga fillimi i pandemisë.

Aksionet e teknologjisë, kriptovalutat dhe asetet e tjera kanë lulëzuar në epokën e COVID. Por pronat e qyteteve të mëdha, të cilat përbëjnë pjesën më të madhe të pasurisë së Trump janë zbehur, duke e përjashtuar ish-presidentin nga klubi më ekskluziv i vendit.

Nëse Trump po kërkon dikë për të fajësuar, ai mund të fillojë me veten. Pesë vjet më parë, ai pati një mundësi të artë për të diversifikuar pasurinë e tij.

“Unë në fakt mund të drejtoj biznesin tim, dhe të drejtoj qeverinë në të njëjtën kohë”.

-Donald Trump, 11 janar 2017

Të tjerët në degën ekzekutive nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të dëgjojnë zyrtarët e etikës. Njerëzit që kanë pasuri që mund të bien ndesh me punët e tyre të përditshme në qeveri, rrezikojnë të shkelin ligjin penal të konfliktit të interesit. Presidenti, megjithatë, është i përjashtuar nga ai statut, siç vuri në dukje Trump me krenari gjatë një konference shtypi nëntë ditë para se të hynte në Shtëpinë e Bardhë. “Unë në fakt mund të drejtoj biznesin tim dhe të drejtoj qeverinë në të njëjtën kohë”, i tha ai një turme gazetarësh të mbledhur në Trump Tower. “Nuk më pëlqen mënyra se si duket, por do të isha në gjendje ta bëja atë nëse do të doja. Unë do të isha i vetmi që do të ishte në gjendje ta bënte këtë”.

Trump vendosi të mbante pasuritë e tij. Në atë kohë, ato ishin me vlerë rreth 3.5 miliardë dollarë, pas zbritjes së borxhit. Nëse ai do të kishte zgjedhur të shiste gjithçka jashtë, ka një shans që ai do të duhej të paguante taksa të konsiderueshme mbi fitimet kapitale. Trump fitoi pesë aksionet e tij më të vlefshme shumë kohë më parë, kështu që ai ka të ngjarë të ketë përfitime të mëdha të pa taksuara, të mbyllura në secilën prej tyre.

Nëse ai paguan taksën maksimale të mundshme të fitimit të kapitalit – 23.8% qeverisë federale, plus 8.8% autoriteteve të Shtetit të Nju Jorkut për çdo qindarkë që zotëronte – kjo do të kishte hequr rreth 1.1 miliardë dollarë nga pasuria e tij, duke e lënë atë me 2.4 miliardë dollarë ditën e parë të presidencës së tij.

Por ajo që do të dukej si një sakrificë e madhe në fillim, mund të ishte kthyer në një rirregullim fitimprurës. Duke lëruar atë 2.4 miliardë dollarë në një fond indeksi që gjurmon S&P 500, për shembull, pasuria e Trump do të ishte rritur në 4.5 miliardë dollarë tani, duke e lënë atë 80% më të pasur se sa është sot. Refuzimi i tij për të hequr dorë, me fjalë të tjera, i kushtoi atij 2 miliardë dollarë.

Rrëzimi i FORBES 400

Nga 1997 deri në 2016, Donald Trump mbajti një vend në gjysmën e parë të Forbes 400. Por gjërat morën një kthesë për keq vitin kur ai fitoi presidencën. Pas pesë vitesh rënie në renditje, ai tani është plotësisht jashtë listës.

Dhe ky është një vlerësim konservator – mund t’i kushtonte shumë më tepër. Një pjesë pak e njohur në kodin federal të taksave, u lejon punonjësve të qeverisë që heqin qafe pronat e tyre. Të marrin një dokument të quajtur certifikatë shpronësimi, e cila u mundëson atyre që të shmangin pagimin e taksave mbi fitimet kapitale. Mendojeni atë si mënyra e qeverisë për të joshur zyrtarët, për të bërë gjënë e duhur dhe për të shmangur konfliktin e interesit. Meqenëse Trump nuk ishte subjekt i statutit të konfliktit të interesit. Megjithatë, ai mund të mos ketë qenë në gjendje të sigurojë përfitimin. Walter Shaub, i cili drejtoi Zyrën e Etikës Qeveritare në kohën kur Trump po kalonte në rolin e tij të ri, i tha Forbes se do të ishte i lumtur t’i jepte Trumpit një certifikatë të shpërndarjes, por nuk është e qartë nëse zyrtarët brenda Shërbimit të të Ardhurave të Brendshme do ta kishin nderuar dokumentin. Ekipi i Trump as nuk pyeti për këtë, sipas Shaub. “Ata kurrë nuk treguan ndonjë interes për tjetërsimin”, tha ai.

Mendja e ngushtë ka kostot e veta. Nëse Trump do të kishte arritur të shmangte taksat mbi fitimet kapitale, ai teorikisht mund të kishte riinvestuar 3.5 miliardë dollarë në S&P 500, ditën kur hyri në Shtëpinë e Bardhë. Në atë skenar alternativ, Trump do të kishte një vlerë prej rreth 7 miliardë dollarë deri në këtë shtator, kur Forbes mbylli vlerësimet për listën e tij vjetore, të mjaftueshme për të fituar një vend si personi i 133-të më i pasur në vend. Në vend të kësaj, ai del nga Forbes 400 për herë të parë në një çerek shekulli.

Burimi i lajmit: FORBES. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...