E enjte, 29 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Trondit Rama, i prerë me BE: Lufta është gati, njerëzit i ruajnë armët poshtë krevatit

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për N-TV, është shprehur se nëse Shqipëria nuk anëtarësohet në BE, në rajon do të shpërthejë luftë. Ai është pajtuar me deklaratën e bërë nga Presidenti i Komisionit Evropian pak ditë më parë.

Pjesë nga intervista:

Ekonomia e Shqipërisë po rritet relativisht ngadalë, ç’mund të na thoni për këtë? Po për fasadat kush ishin kryebashkiak i Tiranës?

Rritja ekonomike është rritur nga zero në gati katër për qind. Nëse kjo është relativisht e ngadaltë, do të doja të dija se çfarë është relativisht e shpejtë. Por ju keni të drejtë, ne duhet të rritemi. Tani për tani, ne po krijojmë një rritje reale, një rritje të krijimit të vendeve të punës. Kjo është e rëndësishme. Sa për ndërtesat shumëngjyrëshe, këto ishin kohë historike. Ngjyra nuk ishte një gjest estetik, ishte një operacion politik. Nuk kisha para. Ngjyrat ishin praktikisht të lira. Ata ishin një mundësi për mua që t’u tregoja njerëzve se ndryshimi është ende i mundur, shkruan Tirana Today. 

A funksionoi?

Nëse vazhdoni të flisni me mua rreth 20 vjet më vonë, ka funksionuar dukshëm. Edhe nëse gjithçka zhvillohet aq pozitivisht sa e përshkruani, pranimi i Shqipërisë në BE nuk është i sigurt …

Më lejoni të them një gjë: negociatat janë shumë më të rëndësishme për mua sesa anëtarësimi në këtë moment. Kushdo që dëshiron të bëhet anëtar i BE duhet të modernizohet. Dhe pikërisht kjo që na nevojitet tani. Kur arrijmë në epokën e aderimit, ne kemi bërë një punë të shkëlqyer. Teksa BE aktualisht punon, pranimi është gjithashtu një çështje politike. Kush e di se cila është situata në pesë vjet. Por tani duhet të bëjmë atë që duhet të bëjmë tani.

Pra, nuk jeni zhgënjyer kur Presidenti Macron tha se nuk duhet të ketë anëtarë të rinj derisa anëtarët ekzistues të reformojnë BE në favor të tyre?

Jo, Macron ka absolutisht të drejtë.

A ka një alternativë  më të mirë për Shqipërinë sesa  BE?

Shpresoj që kjo pyetje të mos bëhet më kurrë. Kjo do të ishte një makth.

Një qasje ndaj Rusisë apo Kinës do të ishte një makth?

Lexo edhe :   BE i shpall luftë pastrimit të parave

Juncker ka të drejtë. Mund të përballemi  me luftë.

Çfarë do të thotë?

Pyesni Juncker, unë pajtohem me të. Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker ka paralajmëruar për tensione të reja në Ballkan. Ajo që e mban Ballkanin të qetë dhe bashkëpunues është perspektiva e anëtarësimit në BE. Nëse kjo perspektivë zhdukur … Njerëzit ende janë duke ruajtur armët e tyre nën shtretërit e tyre.

Ju keni thënë diçka të mrekullueshme të mërkurën përpara bisedës tuaj me Angela Merkel: Shqipëria është një vend ku myslimanët dhe të krishterët kanë të njëjtën fe: “Dhe kjo fe është Evropa”.

Të gjitha statistikat tregojnë se popullsia e Shqipërisë është më optimistja për të hyrë në BE se çdo  popullsi tjetër. Të krishterët dhe myslimanët kanë kisha dhe xhami në Shqipëri. Por tempulli ynë është Evropa.

Lexo edhe :   BE i shpall luftë pastrimit të parave

Shoqëritë e shumë Shteteve Anëtare mund të përdorin pak këtë eufori. Por ata janë të lodhur, të mërzitur. Ata janë të lodhur sepse nuk e dinë çfarë do të thotë lufta. Ata janë midis atyre gjeneratave që në historinë e Evropës që nuk kanë përjetuar një luftë. Ata janë prirë gjithnjë nga paqja.

Çka duhet të ndodhë që evropianët përsëri të bëhen entuziastë për Evropën?

Zoti na ruajt, ata nuk duhet të shkojnë në luftë, ka të bëjë me udhëheqjen e mirë.

Para takimit me Merkelin, ju e krahasuat vizitën tuaj shtetërore në një intervistë si pelegrinazh.

Jo, nuk kam thënë kështu: thashë se roli i Gjermanisë në krizën e refugjatëve gjithashtu e ka bërë atë një pikë ankorimi për projektin evropian. Dhe Angela Merkel është provuar si një kampione në luftën për vlerat evropiane. Në këtë sfond unë e krahasova, takim me të, si përpara një audience që del Papa.

A po thoni që e konsideroni Angela Merkel si person që mund të rindezi euforinë në Evropë për projektin e BE-së?

Ajo nuk shkakton eufori. Por ajo është një person që ka ndihmuar për të ruajtur atë që ajo ka arritur.

Dhe pastaj Macron është ai që sjell euforinë dhe ringjalli entuziazmin për Evropën?

Pritet ta tregojë. Uroj shumë.TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...