E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Tregu i këmbimit në kohë pandemie, numri i bizneseve zgjerohet me 7%

Gjatë vitit 2020, pavarësisht situatës së krijuar nga pandemia COVID-19, veprimtaria e këmbimit valutor pësoi zgjerim me ritme të shpejta.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë në Raportin Vjetor të Mbikëqyrjes, tregu i këmbimeve valutore u zgjerua me 7%. Numri i bizneseve të këmbimit arriti në total në të gjithë vendin në 538 nga 503 që ishin me 2019.

Banka e Shqipërisë pohoi se pavarësisht se një vit pandemik vijuan aplikimet për ushtrimin e veprimtarisë financiare të këmbimit valutor. Gjatë vitit 2020 u dhanë 43 licenca të reja të zyrave të këmbimit valutor, si dhe u revokuan 8 licenca, ndërsa u refuzuan 3 aplikime.

Numri i zyrave të reja të këmbimit valutor është zgjeruar me ritme më të shpejta se linjat e tjera të bizneset në sektorë të tjerë të ekonomisë.

Nga viti 2010 në vitin 2020 numri i zyrave të këmbimit valutor është dyfishuar duke arritur në 538 të tilla nga 284 që ishin në vitin 2010.

Gjatë inspektimeve që u ushtruan nga Banka e Shqipërisë gjatë vitit 2020 në zyrat e këmbimit valutor u gjeten problematika që kishin lidhje me mosrespektimin e rregullore kundër pastrimit të parave.

Shumë zyra kishin mungesë të një rregulloreje të brendshme në funksion të parandalimit të pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit (PPP/PFT), kur aktiviteti ushtrohet nga jo më pak se tre persona.

Në shumë raste nuk respektuan procedurat identifikuese të klientëve, identifikim i klientëve dhe verifikim të identitetit të tyre dhe mangësi në ruajtjen e dokumentacionit mbështetës të veprimeve valutore.

Zyrat e këmbimit nuk respektuan kërkesat për marrjen e masave parandaluese për krijimin e një sistemi të centralizuar përgjegjës për grumbullimin dhe analizimin e të dhënave, dhe me elemente për identifikimin e anomalive.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese

Në shumë raste kishte mungesë evidence për raste dyshimi për ngjashmëri emrash me listat e shpallura dhe listën e sanksioneve të Këshilli të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KSKB) apo evidenca janë kryer verifikime me listat e shpallura.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Nga kontrollet u gjet se kishte njohuri jo të mjaftueshme dhe moszbatimi i detyrimeve ligjore të përcaktuara në ligjin nr. 157/2013, “Për masat kundër financimit të terrorizmit” dhe “Për Parandalimin e Pastrimit të Parave dhe Financimin e Terrorizmit” si dhe akteve nënligjore për PPP/PFT. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...

Përfshihet nga flakët një apartament në zonën e Freskut në Tiranë

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë, është përfshirë nga flakët. Flakët e zjarrit kanë përfshirë banesën e marrë me qira nga shtetasja...