E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Tragjike/Tetë persona humbën jetën gjatë performancës së Travis Scott

Të paktën tetë persona kanë vdekur, dhe shumë të tjerë u plagosën, pasi një turmë u mblodh përpara ndërsa reperi Travis Scott ishte në skenë në Festivalin Astroworld në Hjuston, të premten mbrëma, thanë zyrtarët.

“Ne kishim shumë individë që u plagosën”, tha shefi i zjarrfikësve, Sam Peña, gjatë një konference për shtyp të shtunën herët në mëngjes.

Rreth 50.000 njerëz ishin në festivalin e muzikës në natyrë. “Turma filloi të shtyhej dhe të rritej drejt pjesës së përparme të skenës, gjë që bëri që njerëzit në pjesën e përparme të ngjesheshin. Ata nuk ishin në gjendje t’i shpëtonin asaj situate”, deklaroi Peña për CNN të shtunën në mëngjes.

Kjo shkaktoi panik dhe situata u përkeqësua e mbingarkoi personelin e sigurisë atje, shtoi më tej ai.

“Njerëzit filluan të binin jashtë, të humbnin ndjenjat dhe kjo krijoi panik”, deklaroi Peña në konferencën për shtyp.

Më shumë se 300 njerëz u trajtuan në një ‘spital’, të ngritur pranë festivalit, tha Peña.

23 persona u dërguan në spitale, 11 prej të cilëve ishin në gjendje kritike dhe 8 prej tyre vdiqën, tha Peña. Një pacient ishte 10 vjeç dhe kontrolli i fundit ishte në gjendje kritike, u shpreh Peña për CNN të shtunën në mëngjes.

Ata që morën pjesë në koncert, ndanë në rrjetet sociale kaosin që u krijua. Personeli mjekësor ishte aq i mbingarkuar me lëndimet, sa që disa anëtarë të audiencës u përpoqën të administronin CPR.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

24 vende të botës me Omicron, OBSH: Rrezik më i lartë i ri-infektimit

Zyrtarët shëndetësorë thonë se varianti i ri i koronavirusit Omicron tani është bërë dominues në Afrikën e Jugut, dhe po nxit një rritje të...

Greqia konfirmon rastin e parë të Omicron. Gjobë kush nuk vaksinohet

Greqia ka raportuar rastin e parë të variantit të koronavirusit Omicron në ishullin e Kretës, njoftoi sot në mëngjes Ministri grek i Shëndetësisë, Thanos...

Akuzat për “Toyota Yaris”, Balla-Bashës: Kallëzoje penalisht Berishën

Në Kuvend janë rikthyer sërish përplasjet e ashpra ndërmjet mazhorancës dhe opozitës, në lidhje me ndryshimet në ligjin për "Pastrimin e parave". Kreu i...

4 mijë euro për gradën “Nënkomisar”, SPAK del me njoftimin e rëndësishëm

Një kryekomisar, me detyrë Lektor në Fakultetin e Hetimit pranë Akademisë së Sigurisë si dhe një Inspektor në Drejtorinë e Qarkullimit Rrugor të Policisë...

Basha: Institucionet shtetërore me kod omerta të mafies, pranoni Vettingun

Kryedemokrati Basha, nga Kuvendi bëri thirrje që të pranohet kërkesa për Vettingun në politikë. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Basha...