E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Thirrja urgjente nga BE: Kryetari i AMA-s të mos zgjidhet sot, por në shtator

Delegacioni i BE-së në Tiranë kërkon nga mazhoranca që të mos votojë sot në Kuvend emrin e ri që do të zgjidhet në krye të AMA-s. Në një reagim të gjatë të delegacionit të BE-së, thuhet se kreu i ri i AMA-s të zgjidhet në muajin shtator, kur të jetë ngritur edhe parlamenti i ri.

Pak orë para votimit për kreun e AMA-s në Kuvend, delegacioni i BE-së në Shqipëri apelon ndaj ligjvënësve ta shtyjnë këtë procedurë, bashkë me emërimin e anëtarëve të bordit të këtij autoriteti në muajin shtator, nisur nga akuzat e opozitës se mazhoranca po tenton ta kapë këtë institucion. Në garë për kreun e AMA-s janë Alketa Dibra dhe Armela Krasniqi, mes akuzave të opozitës se qeveria Rama po favorizon kandidaturën e kësaj të fundit.

“Autoritetet rregullatore të mediave duhet të punojnë në mënyrë të paanshme, transparente dhe me një legjitimitet të njohur nga të gjithë. Bashkimi Evropian ka rishikuar Direktivën e Shërbimeve të Mediave Audiovizive dhe ka paraqitur kërkesa të reja për pavarësi për rregullatorët kombëtarë të mediave përfshirë detyrimin për të vendosur procedura transparente dhe të pavarura për emërimin dhe shkarkimin e kryetarit dhe anëtarëve të bordit të këtyre autoriteteve. Ky legjislacion është pjesë e acquis të BE-së të cilin Shqipëria duhet të përshtasë.

Ne kemi ndjekur nga afër procesin për zgjedhjen e kryetarit të ri dhe anëtarëve të bordit të Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA). Është e rëndësishme që të mos ketë dyshime mbi natyrën jopartiake, profesionale dhe pluraliste të punës së AMA-s. Vëmë re se votimi nga Parlamenti për emërimin e kryetarit është planifikuar për sot, në seancën e fundit të kësaj legjislature.

Ne i ftojmë autoritetet të marrin në konsideratë të vazhdojnë me këtë emërim gjatë legjislaturës së ardhshme në shtator, së bashku me emërimin e anëtarëve të bordit të Autoritetit, si mënyra më e mirë për të arritur konsensusin dhe legjitimitetin e pranuar gjerësisht”, thuhet në deklaratë.

Lexo edhe :   BE ndërmerr ligjin e posaçëm për transfertat e kriptomonedhave

Sa i takon zgjedhjet së kreut të ri të AMA-s nga mazhoranca, dje reagoi deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, ajo shprehet se qeveria dhe kryeministri Edi Rama duhet që të tërhiqen nga vendimi për zgjedhjen e kreut të ri të AMA-s. Sipas saj, ky është një vendim me anë të të cilit qeveria zyrtarizon zëdhënësen e Partisë Socialiste, dhe se në këtë mënyrë qeveria do të kapë këtë institucion.

Lexo edhe :   Padurimi, dera mes gënjeshtrës dhe fatalitetit

Kjo është mbledhja e fundit që do të zhvillojë Kuvendi, ndërsa në rend të ditës janë një sërë vendimesh që do të shqyrtohen. Ndër ato që do të miratohen janë, projektvendimi “Për zgjedhjen e anëtarëve zëvendësues për pozicionet: Komisioner të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit si edhe Komisioner Publik”, po ashtu edhe projektvendimi “Për zgjedhjen e kryetarit të Autoritetit të Mediave Audiovizive”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...