E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Thellohet skandali në Bashkinë Lushnje/Biznesmeni: Çova ‘B’ në Parlament

Përgjimet e SPAK kanë nxjerrë në dritë të tjera të dhëna të forta për çështjen e kryebashkiakut Lushnje, Fatos Tushe dhe vartësve të tij. Një person që i është zbuluar vetëm një inicial nga emri, ka ngritur dyshimet pasi ky personazh ndodhet sot në Parlament. Një personi misterioz ka dalë në përgjimet e SPAK-ut, ku Ibrahim Lami thotë se kishte pirë kafe me “B”.

Dy biznesmenët, Bujar Murati dhe Ibrahim Lami shfaqën të shqetësuar që kompania që humbi tenderin është ankuar të Komisioni i Prokurimeve Publike. Ata flasin në telefon për këtë çështje, teksa përmendin edhe një person të tretë, të identifikuar nga SPAK thjesht me shkronjën “B”. Këtë të fundit, biznesmeni e ka përcjellë në Parlament, që mendohet të jetë deputet.

“Sërish më datë 28.09.2020, ora 12:26, midis të dyshuarve Flamur dhe Ibrahim zhvillohet në një bisedë telefonike nga e cila përftohet e dhëna se Flamuri raporton tek Ibrahimi se “i kanë kthyer përgjigje që të premten atij, se ai të ka të drejtë ta ankimojë tek APP, dhe se nuk e di se ça do bëjë më ai”. Nga ana tjetër Ibrahimi shprehet “se nuk e le me kaq as B…, se dikush tjetër aty lart ka folur.”

Një tjetër bisedë mes Fatos Tushes dhe Ibrahim Lamit tregon se ata kanë njohje me njëri-tjetrin, ku thotë se Ibrahimi “ka pirë një kafe me B., se ai ka thënë që bëjeni mbledhjen me Fatosin dhe më pas Ibrahimi e ka përcjellë në Parlament”, thuhet në dosje.

Kryebashkiaku është shkarkuar për shkelje të rënda. Tushe u arrestua për “shpërdorim detyre” me akuzën e abuzimit me fondet publike. Me urdhër të SPAK-ut, gjithashtu u arrestuan edhe dhjetë punonjës të tjerë të Bashkisë. Një tender me vlerë 24 milionë lekë është shkelja që çoi në operacionin masiv të Prokurorisë së Posaçme.

Lexo edhe :   Petro Koçi në SPAK/ VOA: Pritet verifikimi i tenderave më të mëdhenj në Fier
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...