E enjte, 29 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Tërmeti tremb turistët, anulohen prenotimet për festat në Shqipëri

Festat e fundvitit karakterizohen jo vetëm nga kthimi i emigrantëve në vend por edhe nga numri i lartë i turistëve që zgjedhin të kalojnë Krishtlindjet dhe Vitin e Ri në Shqipëri. Por, ky vit pritet të jetë më ndryshe. Shkaku kryesor mbetet tërmeti i datës 26 nëntor.

Ashtu siç shprehet dhe përfaqësuesi i Shoqatës së Turooperatorëve, një pjesë e mirë e prenotimeve për festat e fundvitit në Shqipëri janë anuluar. Sipas tij, frika e tërmetit ka pasur një impakt të madh në turizëm dhe kjo do të reflektohet edhe në ekonomi. Sipas shoqatës, këtë vit pothuajse nuk ka asnjë organizim apo prenotim nga të huajt.

“Shqipëria në tre katër vitet e fundit është preferuar nga të huajt për organizimin e Vitit të Ri, por pas tërmetit si agjenci kemi pasur anulime”, u shpreh përfaqësuesi i Shoqatës së Turoperatorëve Besnik Vathi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...