E mërkurë, 27 Maj, 2020
23 C
Tirana

Tërmeti/ Spiropali: Shpëtimi gjendet fshehur thellë në shpirtin kombëtar

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka folur në lidhje me pasojat e rënda që la tërmeti i 26 nëntorit.

Ajo e nisi fjalën e saj në Kuvend duke cituar mendimtarin, Branko Merxhani, me fjalët se shpëtimi gjendet thellë në shpirtin kombëtar. Siropali u shpreh se nuk e ka aspak të lehtë të flasë në lidhje me këtë temë, teksa shprehet se 51 viktimat e shënuara “do t’i kujtojmë si portrete në zemrat dhe jetët tona”.

“Shpëtimi nuk gjendet lart në qiellin kombëtar por fshehur thellë në shpirtin kombëtar thoshte Branko Merxhani, mendimtari i shquar shqiptar. Ja pikënisja, të ndriçojmë shkaqet e thella të anarkisë sonë shoqërore që na la trashëgim e shkuara me fenerin e të ardhmes. Ja pika e drejtimit tonë përmbi gërmadhat e Shqipërisë thotë të ngrihemi dhe të mbërrijmë për një Shqipëri të nesërme, të ndritur, jo historike por qytetëronjëse.
Sot nuk e kam aspak të lehtë të flas në këtë foltore kur ende nuk zhbërë dhe do jetë e vështirë të zhbëhet hija e dhimbjes së madhe të tërmetit të 26 nëntorit. Një fatkeqësi natyrore që e liga e desh të çirrej dhe me fatkeqësi njerëzore. 51 jetë të humbura, 51 fëmijë, vajza, gra e të moshuar që do t’i kujtojmë si portrete në zemrat dhe jetët tona në rrokullimën e jetës sonë të përditshme, 1000 të plagosur, mijëra të pastrehë, 5000 banesa të shkatërruara, çaste që të mbërthenin aq sa duhej të prisje në pafundësi deri sa të dëgjoje nga mesi i gërmadhave lajmin se në këtë shtëpi ka jetë, apo ai apo ajo shpëtoi, ky fëmijë doli e gjer tek momentet më therëse si ai kur një jetë flijohet për të shpëtuar një tjetër jetë si e moshuara nga Thumana që i bekoi jetën së dyti nipit të saj duke e mbajtur në prehrin e saj e duke e shtrënguar fort mes krahësh. Sigurisht jo të gjithë mbërritën t’i shpëtojnë fëmijët dhe të afërmit e tyre. Të gjithë përjetuam orë tmerri por ora jonë nuk duhet të mbetet në ato momente por të ecë përpara. Sërish duke iu referuar Branko Merxhanit që i referohet Niçes që thotë se çdo popull që të rrojë dhe të tregojë veten në radhë të parë duhet të organizojë kaosin që gjendet brenda unit të tij dhe të vërë rend”, tha ajo.

Lexo edhe :   Asnjë viktimë në 24 orët e fundit në Lombardi/ Ja çfarë thotë epidemiologu italian
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Operacioni “Baldushku”/ Dy të arrestuar për shitje të lëndëve narkotike

Dy shtetas 22 vjeç dhe 30 vjeç, të dy banues në Tiranë janë vënë në pranga, pasi akuzohen për tregtimin e lëndëve narkotike. Në sajë...

12 fëmijë për grup, rregullat e reja në kopshte

Ashtu siç është njoftuar nga autoritetet në vendin tonë, kopshtet dhe çerdhet pritet të hapen më datën 1 Qershor. Ndërkohë raportohet se edukatorët dhe stafi...

Pas takimit me Yuri Kim, Basha bën lëvizjen e radhës

Një ditë pas takimit me ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim, kryedemokrati Basha po mban një takim me ambasadorin gjerman, Peter Zingraf. Takimi ka në fokus...

Nuk është për t’u mburrur! Ja për çfarë e përdorim më shumë internetin

Interneti në Ballkanin Perëndimor përdoret gjerësisht për qëllime komunikimi veçanërisht duke përdorur mediat sociale! Ky është rezultati i sondazhit vjetor “Barometri i Ballkanit” 2020, që...

Pesë gjërat fantastike që bën truri kur je në gjumë

Njeriu shpenzon një të tretën e jetës së tij duke fjetur gjumë. Ky informacion është mjaft domethënës, sidomos për faktin se gjumi është thelbësor...
WhatsApp KONTAKTO TT