E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Tërheqja e SHBA nga Afganistani dominon titujt e mediave amerikane

Nuk është për t’u habitur, që përfundimi i tërheqjes së SHBA nga Afganistani dominon faqet e para të mediave amerikane.

“New York Times” e përshkruan daljen si “një fund pa ceremoni”, ndërsa “The Washington Post” thjesht deklaron se “lufta më e gjatë e Amerikës” tani ka përfunduar.

“Wall Street Journal” paralajmëron se “më shumë se 100 amerikanë dhe dhjetëra mijëra aleatë afganë, lanë pas një të ardhme të pasigurisë dhe rrezikut”.

“Tërheqja kufizoi një tërheqje të trazuar të trupave amerikane që u rrëzua pasi talebanët morën shpejt qeverinë afgane këtë muaj”, kështu e përmbledh situatën “USA Today”.

“Ndërsa Biden përfundon misionin në Afganistan, një reagim i refugjatëve shfaqet në shtëpi”, thotë titulli i “Politico”, duke shtuar se “Shtëpia e Bardhë po përpiqet të punojë shpejt për të shmangur kritikat nga më shumë zyrtarë shtetërorë dhe lokalë mbi zhvendosjen e refugjatëve afganë”.

“Dishonor” është si e shpreh “New York Post”, duke thënë në një editorial: “Fotografia e Presidentit Joe Biden duke vjedhur një shikim në orën e tij të dielën gjatë një ceremonie solemne për 13 anëtarët e shërbimit të vrarë në Afganistan thotë të gjitha: Biden mund të merret me realitetin e asaj që ai ka punuar; ai është i dëshpëruar për të vazhduar përpara”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...