E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

“Tenderi varej nga Lleshaj”/ Vasili thirrje SPAK-ut: Kapni peshkaqenët

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka akuzuar ish-ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj për përfshirjen e tij në abuzimin prej 28 milion eurosh, në tenderin për uniformat e punonjësve të policisë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Vasili ka publikuar VKM-në me nenet përkatëse sa i takon krijimit, organizimit dhe funksionimit të Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara.

Sipas Vasilit, se Lleshaj gënjeu kur tha se“nuk ka pasur as ndonjë shtysë personale dhe mbi të gjitha as autoritet ligjor për t’u përfshirë në asnjë procedure konkrete prokurimi.

Ndër të tjera, Vasili i bëri thirje SPAK që të lërë cironkat dhe të merret me peshkaqenët.

Reagimi i plotë i Petrit Vasilit

Pse genjen Lleshaj, kur ligji flet qarte per pergjegjesine e tij!(DOKUMENTI).

Lleshaj genjeu per pergjegjesite e tij per tenderin e uniformave duke bere gjoja indiferentin monumental dhe deklaroi:

“Si Ministër i Brendshëm nuk kam pasur as ndonjë shtysë personale dhe mbi të gjitha as autoritet ligjor për t’u përfshirë në asnjë procedure konkrete prokurimi”.

Lleshaj ka pergjegjesi te qarta, qe ja ngarkon VKM Nr.81 date 14.2.2018.”PËR KRIJIMIN, ORGANIZIMIN DHE FUNKSIONIMIN E AGJENCISË SË BLERJEVE TË PËRQENDRUARA “.

Kjo VKM percakton qarte ne piken 5 dhe 6 se:

Drejtori i Pergjithshem i Agjencise pergjigjet para Ministrit dhe emerohet e shkarkohet nga ai.

Edhe buxheti i Agjencise edhe pjese e buxhetit te Ministrise se Brendeshme.

Ja cfare thote VKM 81 date 14.2.2018:

“3. Agjencia ka buxhetin e vet, i cili është pjesë e buxhetit të Ministrisë së Brendshme.

5. Agjencia drejtohet nga Drejtori i Përgjithshëm, i cili organizon dhe drejton të gjithë veprimtarinë e kësaj Agjencie dhe përgjigjet para Ministrit.

6. Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë emërohet, lirohet ose shkarkohet nga Ministri”.

Drejtori pra pergjigjet vetem para Ministrit te Brendeshem ndersa Lleshaj genjen hapur.

Cfare halli ka qe genjen eshte detyre e drejtesise ta qartesoje.

Keta kete te rilindjes kete mision kane qe te mashtrojne pa fund dhe pacipesisht, por e verteta nuk mbulohet.

SPAK te heqe dore nga cironkat, por te çoje para drejtesise peshkaqenet!

P.S Foto e VKM Nr.81 date 14.2.2018

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...