E mërkurë, 12 Gusht, 2020
27 C
Tirana

Të sëmurë, por pa simptoma

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Shumë raste të COVID-19 mendohet të jenë të butë, por individët e infektuar me pak ose aspak simptoma të raportuara janë gjithsesi ngjitës dhe në gjendje ta përhapin virusin. Plus, virusi ka një periudhë të gjatë inkubacioni, që do të thotë shumë nuk do të shfaqin simptoma për ditë të tëra, pas infeksionit. Së bashku, këta dy faktorë rezultojnë në shumë njerëz të infektuar që po përhapin virusin pa e ditur. Këta janë bartësit asimptomatikë, dhe ata janë një nga arsyet që përhapja e sëmundjes ka qenë aq e vështirë për t’u kontrolluar.

Edhe kur nuk ka një pandemi, shumë njerëz transmetojnë virusin teksa ndjekin jetën e tyre të përditshme. Në një studim për vitin 2018, studiuesit nga Shkollës së Shëndetit Publik Mailman në Universitetin Columbias pyetën njerëzit që ndodheshin në një atraksion turistik në Nju Jork, në lidhje me mënyrën sesi po ndjeheshin dhe u morën tampon në hundë. Nga ata që testuan pozitivë për infeksione virale si rinovirusi njerëzor dhe gripi, rreth 65 deri 97 përqind nuk tregonin ndonjë simptomë. Rreth 7 përqind e tyre po transmetonin një prej viruseve.

Në një studim të botuar në revistën Science në Mars, një ekip tjetër zbuloi se përpara se Kina të miratonte kufizimet e udhëtimit në 23 janar, 86 përqind e rasteve të COVID-19 ishin të padokumentuara, dhe ato infeksione të padokumentuara ishin burimi i 79 përqind të rasteve të dokumentuara.

Lexo edhe :   “Do të kemi katastrofë humanitare”, Kurti i kërkon ndihmë ambasadave të huaja

Ka të ngjarë të ketë një lidhje midis ashpërsisë së simptomave dhe sasisë së virusit që trupi juaj po transmeton, thotë Jeffrey Shaman, drejtor i programit të klimës dhe shëndetit në Shkollën e Shëndetit Publik Mailman dhe autor i studimeve të vitit 2020 dhe 2018. Eshtë e arsyeshme që nëse një person është më i sëmurë dhe kollitet më shumë, për shembull, ata mund të përhapin më shumë viruse në komunitet dhe mund të jenë më ngjitës. Por për shkak të sasisë së madhe të njerëzve me raste të padokumentuara të COVID-19, ata njerëz bënë pjesën më të madhe të transmetimit, thonë shkencëtarët. /bota.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mustafa flet për videon e inskenimit të varrimit të tij: Motrës gati i ra të fikët

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka komentuar videomontazhin e publikuar pak kohë më parë në rrjetet sociale, ku duket se ai ka vdekur dhe...

Fitoi shtatë tituj me Juven, ylli i futbollit vendos të tërhiqet

Ish-mbrojtësi i Juventusit, Stephan Lichtsteiner, ka vendosur të tërhiqet nga futbolli në moshën 36-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur vetë futbollisti, përmes një videoje të...

Shifrat nga pandemia/ PD nxjerr videon, akuzon qeverinë për mashtrim

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma, shprehet se qeveria është duke mashtruar lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ajo ka publikuar një video në Facebook, ku një...

Remont në një kabinë, ja zonat në Tiranë që do të mbeten pa energji nesër

Operatori i Sistemit të Transmetimit njofton se nesër do të kryhet remont në një kabinë në kryeqytet, për instalimin e sistemit të matjes. Punimet do...

Nuk ka falje për “Skënderbeun”/ Gjykata Federale konfirmon vendimin e CAS

Klubi i Skënderbeut bën me dije se Gjykata Federale e Zvicrës ka lënë në fuqi vendimin e CAS, për dënimin me 10 vite përjashtim...