E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Të papritura/ Ruçi tërhiqet nga politika, Berisha kërkon të rikthehet…

Edhe pse aspak të barabartë për atë që kanë përfaqësuar deri në vitin 1990 dhe pas vitit 1990, edhe pse të pakrahasueshëm në kontributet politike, sërish duket se Gramoz Ruçi ka gjetur një mënyrë të sfidojë Sali Berishën në një “tapet” shumë të vështirë për ish kreun e PD-së- në “tapetin” e dorëheqjes nga politika aktive.

Vendimi i Gramoz Ruçit në ditëlindjen e tridhjetë të Partisë Socialiste, krejt i papritur, ashtu siç ishte krejt e papritur deklarata e ish kryeministrit Berisha se ishte i hapur për gjithçka në PD. Kësaj sfide të hapur të Ruçit ndaj Berishës iu shtua edhe deklarata e kryesocialistit Rama, teksa e përshendeste këtë veprim me një thumbim të ish kreut të PD-së:  “Të dish të dalësh nga politika është art më vete!”. Kryeministri Rama gjithashtu shtoi se kish “rigjetur” paraardhësin e tij, Fatos Nano, pasi e kishte “vrarë” më parë. “Faleminderit të gjithë atyre që i dhanë kësaj partie emrin, misionin, vlerat dhe tiparet e mëdha të ndryshimit. Patjetër faleminderit liderit të parë të saj, babait tim politik që në fillim e desha, pastaj e ‘vrava’ dhe pastaj e rigjeta të rilindur në respektin dhe vëmendjen e ndërsjelltë ndaj njëri-tjetrit”, tha Rama./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...

Për periudhën janar-prill janë shpenzuar 14 mln USD për 499 mijë të vaksinuar

Për vaksinimin e popullatës në 4 mujorin e parë të 2021 janë shpenzuar rreth 14 milonë dollarë sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë....