E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Të marrësh 30 €, apo të paguash 165 mijë €

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Nga Lutfi Dervishi 

Duket si pyetje të marrësh, sepse përgjigja logjike është të marrësh. Mirëpo ne kemi vendosur të japim dhe jo të marrim, të shpenzojmë dhe jo të mbledhim.

Nëse dikush sot thyen ligjin dhe ti e gjobit me 30 €, këto të ardhura shkojnë në arkën e shtetit. Nëse e dërgon në burg, kosto ditore është 30 €.

Nëse këtë shkelës të ligjit/urdhrit/aktit normativ.. e ndëshkon me 15 vjet burg, atëherë nga arka e shtetit ti paguan plot 165 mijë € (pa tvsh dhe pa llogaritur interesat)

Një ditë në burg = 30 €. Një muaj 900 € dhe në një vit 10,950 €. Nëse vuan dënimin 15 vjet atëherë “mirupafshim” 165 mijë euro.

Por përvoja jonë dëshmon se drejtësia përveç zig-zageve bën edhe gafa. I dënuari merr pafajësinë. Në këtë skenar përveç shpenzimeve ditore prej 30 €, do t’i paguash dëmshpërblim edhe 40 € të tjera në ditë. Larg qoftë nëse ai ka vuajtur një vit dënimin e padrejtë atëherë fatura për të shkon 25 mijë euro!

Lexo edhe :   Nesër Pika Kufitare e Kakavijës e mbyllur, ja kush do lejohet të kalojë

Aktualisht ne kemi afro 7000 të burgosur në Shqipëri që çdo ditë marrin nga buxheti shtetit 210 mijë euro! Plot 76 milionë euro në një vit.

Pse tregohemi të lirë në miell dhe të shtrenjtë në krunde?!!

Nëse nuk ecën diçka e kërkojmë zgjidhjen te ndryshimi ligjit, (mundësisht duke thyer procedurën) te ashpërsimin i masave, te rritja e ndëshkimeve deri edhe te shpikjet origjinale.

A nuk është më mirë të vendosësh ndëshkime më të ulëta, që të dhembin menjëherë, gjoba që mund t’i vjelësh me shpejtësi se sa të kalosh te varianti që duke kërkuar të ndreqësh vetullat nxjerr sytë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ramush Haradinaj rrëfen përballjet me Millosheviçin në Hagë

Dy herë në Hagë, dy herë i pafajshëm. Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ftuar në emisionin “Ballkan” në “ABC” të gazetares Linda Karadaku...

Vasili: Janë 4-fishuar vdekjet nga Covid-19 dhe nuk tregohet

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili në një intervistë për ''RTV Ora'' ka mbajtur edhe njëherë qëndrimin e tij se maska nuk është e domosdoshme...

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...