E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Taksa ndaj Serbisë/Kurti reagon pas deklaratave të Grenell

Emisari i presidentit amerikan në bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka deklaruar se asnjëherë nuk ka folur me Thaçin dhe Vuçiç në lidhje me shkëmbin e territoreve të Kosovës.

Në një intervistë për emisionin “Pressing” në T7, Grenell u shpreh se e ka sqaruar edhe më parë se këto “thashetheme janë vetëm kaq, thashetheme”.

“Kurrë. Kurrë nuk është ngritur si çështje në praninë time dhe siç thashë, kjo nuk është diçka që e kam parë ose që është folur për të dhe meqë ra fjala, më lejoni të jem shumë i qartë. E kam thënë këtë më parë. E kemi thënë këtë në Twitter, kemi lëshuar deklarata për medie, kur ato kanë kërkuar. Kjo nuk është hera e parë që kemi qenë të qartë se këto thashetheme janë thjesht kaq, janë thashetheme”, tha ai.

I pyetur nëse për të shkëmbimi i territoreve është një opsion i mirë, Grenell e ka mohuar këtë.

“Unë personalisht jo. Unë nuk e shoh këtë si opsion”, tha ai.

Ndërkohë pas këtyre deklaratave ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurti.

Mes të tjerash, Grenell tha se Kurti i kishte thënë në sy se do ta hiqte plotësisht taksën ndaj Serbisë, deklaratë që Kurti e mohon.

“Asnjëherë nuk i kam thënë që do ta heqim tarifën 100% pa reciprocitet”, thekson Kurti, duke shtuar se “është për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i qartë i sotëm i ambasadorit Grenell kundër planeve për shkëmbim territorial”.

Statusi i Albin Kurtit:

Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 tetor 2019, në ora 13:45, në Ambasadën e ShBA-ve në Prishtinë. Takimi i dytë ishte më 23 janar 2020, në ora 10:30, në selinë qendrore të LVV.

Lexo edhe :   Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të finalizohet brenda mandatit të Bidenit

Në takimin e parë me mua ishte z. Glauk Konjufca. Në takimin e dytë me mua ishin z. Glauk Konjufca dhe znj. Fitore Pacolli-Dalipi. Të dy herët, z. Grenell e kam shikuar në sy.

Lexo edhe :   Dialogu me Serbinë/ Krasniqi: Kurti ka retorikë të ashpër, duhet të rugovizohet

Por, asnjëherë nuk i kam thënë që do ta heqim tarifën 100% pa reciprocitet. Është për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i qartë i sotëm i Ambasadorit Grenell kundër planeve për shkëmbim territorial.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...