E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Takim me turqit në Tiranë? Mitsotakis: Datën e negociatave e cakton KE-ja

Kryeministri grek, Kiriakos Mitsotakis i është përgjigjur ftesës së ministrit të Jashtëm të Turqisë, Mevlut Cavosoglu për të rinisur bisedimet në Tiranë.

Në një konferencë në Lisbonë me kryeministrin portugez, Mitsotakis tha se Greqia dhe Turqia të vetmen çështje kryesore që do të diskutojnë mes tyre në të ardhmen është ndarja e kufirit detar, shkruan Protothema.

Nuk mund të vazhdojnë të bëjnë burrin e mirë, dhe të gjejnë një datë për rinisjen e dialogut”, tha Mitsotakis.

Mitsotakis sqaroi se Greqia do të marrë pjesë në bisedime, kur data e vendosur të përputhet me vendimet e Këshillit Evropian, pa dhënë përgjigjie të qartë nëse ministri grek, Nikos Dendias do të vijë në Tiranë pas ftesës së ministrit turk.

I pyetur për deklaratën e ministrit turk, se Ankaraja është gati të nisë dialogun në Janar, ai tha se është pozitive që Turqia shprehet se është gati të nisë procesin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...