E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

“Ta krijojmë Europën këtu ku jemi”, Ruçi flet për herë të fundit nga Kuvendi

Gramoz Ruçi ka mbajtur fjalën e fundit si deputet nga Kuvendi i Shqipërisë, si dhe bëri një bilanc në legjislaturën e tij të nëntë, shtator 2017-shtator 2021. Në seancën e sotme plenare, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka bërë një bilanc gjatë këtyre viteve.

Në fjalën e lamtumirës në Kuvend, Ruçi tha se kjo ka qenë legjislatura e përballimit të COVID-it, e tërmetit, e miratimit të ligjeve kyçe për integrimin europian.

“Më lejoni të përmend disa vlerësime të miat. Kjo ishte legjislatura e 10-vjetorit të parlamentarizmit shqiptar, ku vlerësuam, kontribuuam. Kjo legjislaturë ishte një kantier i madh. Ishte legjislatura e votimit të Reformës në Drejtësi. Legjislatura e kryerjes së Reformës Zgjedhore, dhe ajo që ngriti një nivel të ri dhe bashkëkohor të funksionit monitorues.

Kuvendi u hap më shumë ndaj mediave dhe grupeve të interesit. Ishte legjislatura e përballimit të pandemisë dhe tërmetit. Miratuam 487 ligje prej të cilave 424 propozime të qeverisë, tre propozime të përbashkëta mes qeverisë dhe deputetëve.

317 prej tyre u miratuan me shumicë të thjeshtë. Sipas tipologjisë kemi miratuar ligje bazë, shtesa, akte normative dhe rafitikime. Kemi miratuar ligje për të cilat kishte nevojë vendi. Kuvendi miratoi për herë të parë planet e zhvillimit strategjik.

Ky plan është udhërrëfyes që ndërthur vizionin dhe vlerat themelore, si dhe masat konkrete për zhvillimin e Kuvendit. Këto ligje kontribuan në rritje e eficencës së sistemit të drejtësisë. Në kuadrin e Reformës në Drejtësi, Kuvendi ushtroi detyrimet e veta në ngritjen e organeve të reja. Zgjodhëm anëtarët e Gjykatës Kushtetuese duke nxitur edhe institucionet e tjera të realizojnë detyrimet e tyre. Kuvendi zgjodhi ILD, prokurorin e Përgjithshëm. Gjatë kësaj legjislature u ngrit SPAK dhe BKH që kanë filluar nga puna. Në mars 2020 Komisioni Europian mori vendimin e shumëpritur. Në korrik 2019 Kuvendi miratoi ndryshime në rregulloren e Kuvendit. Gjatë kësaj legjislature Kuvendi dhe miratoi ligje për përafrimin.

Komisioni për Integrimin Europian ka shqyrtuar 52 projektligje. Risi është hartimi dhe publikimi i manualit mbi sistemin e kontrollit në nivel parlamentar, të realizuar në vitin 2018. Kuvendi në partneritet me BE dhe partnerë të tjerë, adresoi rekomandimet që lidheshin me parandalimin e korrupsionit. Para disa vitesh burokratët europian kërkonin më shumë. Sot e kanë humbur këtë burokraci. Deri para pak vitesh vendet tona paragjykoheshin, ndërsa sot janë çliruar prej këtyre paragjykimeve. Ne shqiptarët nuk jemi as të inatosur dhe as pesimistë. Thelbësore është që kalendari jonë europian të ndërtohet këtu në Shqipëri. Duhet të krijojmë Europën këtu ku jemi“, u shpreh ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...