E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Sulm me raketa në Siri, bilanci: 40 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Sulmet e tmerrshme raketore në Siri gjatë natës kundër zonave ushtarake në veri, kanë sjellë dhe pasojat e para me një bilanc të rëndë ku 40 persona kanë vdekur dhe 60 të tjerë janë plagosur, mes viktimave ka edhe 19 iranian.

Raketat kanë goditur bazat ushtarake në Hama dhe Aleppo. Sipas mediave zyrtare siriane, sulmet janë nisur nga bazat britanike dhe amerikane në veri të Jordanisë.

Në fillim të prillit, shtatë ushtarë iraniane mbetën të vrarë gjatë një sulmi me raketa kundër një baze ajrore në Homs.
Damasku, Teherani dhe Moska kishin akuzuar Izraelin, që nuk e konfirmoi por as mohoi sulmin.

Për dy javë u fol për një sulm të mundshëm kundër zonave ushtarake qeveritare në të njëjtin rajon dhe në periferi të Damaskut.
Në 14 prill territori sirian u godit nga një operacion ushtarak ku morën pjesë forcat ushtarake amerikane-franceze-britanike, pas sulmit kimik në Ghouta.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...